Закриття NewsOne: вирок «пропаганді ворожнечі» чи свободі слова?

NewsOne

Щось, вочевидь, не так із суспільством, у якому постійно виникають колізії, які ділять його навпіл. Жодна подія, жодне рішення не обходяться без протистояння, а часто і фізичної протидії опонентів.

Постійно лихоманить і нашу «четверту владу». Прагнення з’ясувати «хто є хто» в інформаційному просторі країни, призначити винних за «зраду», демонізувати незручних журналістів й усунути найбільш одіозних – усі ці побічні явища професії постійно відчувають на собі представники «другої найдавнішої».  Характерно, що приборкування незручних медіа відбувається на тлі зіткнень праворадикалів із тими, хто все ж таки намагається відстояти право журналістики за безцензурне існування.

Наступ на NewsOne
Учора Національна рада з питань телебачення і радіомовлення застосувала максимальну санкцію, яку у рамках профільного закону може задіяти регулятор – звернулась до суду для подальшого анулювання ліцензії на мовлення у NewsOne.

Формальна підстава – розпалювання в ефірі міжетнічної ворожнечі. Рада вказує на порушення вимог статті 28 Закону України «Про інформацію», абзаців третього і четвертого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Цитує вислови гостей каналу, де війна на Сході країни подається як громадянський конфлікт і ставиться під сумнів участь у ній Росії. Згадує Рабіновича, який говорить про «фашистів, від яких не може захистити держава». 

Логіка Нацради зрозуміла – дані вислови вже надто нагадують офіційну російську пропаганду. З метою деокупації українського інформаційного простору таких комунікаторів варто нейтралізувати. 

Ніби все так. Проте тут починають виникати незручні питання. Адже проросійську риторику гості NewsOne використовують не лише у студії каналу, а й під час своїх промов перед широким загалом, частина якого стала базовим електоратом ОПЗЖ, що й дозволила партії пройти до Верховної Ради. Меседжі не можуть існувати окремо від політичної сили, яка їх породжує. А це вже питання не до медіа, які виступають лише транслятором різних поглядів, на які існує попит у суспільстві.

До речі, медіаспільнота у сприйнятті рішення Нацради теж розкололася навпіл.

Для когось воно стало закономірним наступом на «канал Мертвечука». А дехто сприйняв його як наступ на свободу слова.

Зокрема, голова Національної спілки журналістів С.Томіленко назвав позицію Нацради формою цензури, радикальним кроком, вироком установи із сумнівною легітимністю. 

«Ефір телеканалу Newsone є специфічним. Багато гостей та спікерів очевидно пов‘язані з конкретною політичною силою. І за це канал чи його власників варто критикувати. Але ж часто саме в ефірі NewsOne транслюються важливі суспільні дебати, резонансні розслідування, дається слово незручним для політеліти спікерам.І до всього, це саме той інформаційний канал, який найбільше серед усіх приділяє уваги темам свободи слова, безпеки журналістів, корпоративної солідарності! Це факт», - написав С.Томіленко. 

Скрин поста Сергея Томиленко

А судді хто?
Те, що канал NewsOne вкотре намагаються позбавити ліцензії – не новина. При Порошенку такі спроби здійснювалися неодноразово. Як при попередній владі, так і нині, на незручний канал нацьковували радикалів, зокрема й С14 – мілітаризовану організацію, визнану за межами нашої країни терористичною. Утім сьогодні маргінали протестують не лише під вікнами каналу, а й мають право голосу в регуляторному органі. Очільник С 14 Євген Карась, причетний до сумнозвісних подій 9 травня у Дніпрі і відомий організацією ромських погромів та наїздів на поліцію, брав участь у засіданні Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. У своїй гучній промові він «опустив» Шуфрича, що виступав на підтримку каналу, застосувавши до нього ту саму мову ворожнечі, у якій Рада звинувачувала канал. 

Фото: пікет під будівлею Нацради

Як бачимо, діють подвійні стандарти: правильним політикам можна вдаватись до дискримінаційних суджень, а неправильним – ні.
Виникають питання і до складу регуляторного органу, який виніс вердикт опальному каналу.   

Сайт Страна.юа надає відомості по кожному з членів Ради, які дозволяють зробити висновок: закриття NewsOne мотивується особистими потребами, а не безпековою доцільністю.

Ольга Герасим'юк.  Входить до групи Коломойського-Зеленського, відкрито критикує ОПЗЖ і пов'язані з нею ЗМІ.
Уляна Фещук. Лобіює інтереси П.Порошенка і його телеканалів. Закрити Ньюзван для неї означає усунути конкурента "П'ятому" і "Прямому", що пов'язані з екс-президентом.
Олександр Ільяшенко. Належить до групи олігарха Ріната Ахметова, який збирається купити телеканал «Наш» і на базі нього створити канал «Україна 24». Мотивація аналогічна - прибрати конкурента.
Юрій Зіневич - призначений до Нацради указом Зеленського, пов’язаний  з 1 + 1.
Валентин Коваль - людина Порошенка, зараз веде перемовини з ОП про те, щоб стати головою Нацради. 
Сергій Костинський - людина Порошенка, що координує кампанію стосовно закриття каналу. Саме він запросив лідерів ультраправих організацій на засідання Нацради, які здійснили прямий тиск на учасників заходу.
Максим Онопрієнко - призначений парламентом до Нацради вже після перемоги Зеленського. Вважається людиною Ахметова.
Олег Черниш - пов'язаний з 1+1, група Коломойського-Зеленського.

Як бачимо, з рішення про анулювання ліцензії стирчать вуха і попередньої влади, яка, вочевидь, прагне реваншу, і лобістів конкурентних медіаструктур.

Свою позицію гостро позначило і керівництво NewsOne:

«Особливо показовим є те, що рішення Національної ради базується на численних порушеннях закону, які мали місце до і під час проведення позапланової перевірки телеканалу. Національна рада відверто і цинічно продемонструвала свою зневагу правовим процедурам і вдалася до грубого тиску на власних працівників заради знищення незалежного телеканалу».

Щойно стало відомо, що NewsOne звернувся до Євросоюзу, ООН і ПАРЄ з проханням вплинути на ситуацію із анулюванням ліцензії.

Що отримуємо у сухому залишку? Нехтування медіапотребами мільйонної аудиторії одного з найбільш рейтингових каналів. Розподіл суспільства на правильних та неправильних глядачів, а отже й, на правильних та неправильних громадян. Надання рупору тим маргіналізованим політичним організаціям, які несуть небезпеку і сприяють розколу в країні. Чи можемо ми за таких умов сподіватись на консолідацію країни? Навряд.


  Следите за нами в Telegram    •   6-09-2019, 17:24
  •   Gin
  •   274

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop