«Українська Швейцарія»: чому варто провести відпустку у Східниці?

східиця

Якщо приїхати до Східниці у неділю, селище зустріне колокольним передзвоном. На вулицях – святково одягнені східничани, що поспішають до церкви, та відпочиваючі, що розходяться з центру у різних напрямках з флягами та пляшками у руках. Вони йдуть по воду. 

Східниця

Східниця є відомим бальнеологічним курортом. Її ще називають «Українською Швейцарією» - вона затишна, мальовнича й охайна. Щоб потрапити до Східниці з Трускавця, потрібно піднятися на перевал, а потім -спуститися донизу. Може тому селище має назву Східниця – від слова «сходити»? А може, й від слова «схід», хоча на заході сонця селище не менш красиве, ніж на світанку.  

пам'ятник курортнику
Памятник курортнику

Ще кілька десятиліть тому це було маловідоме місце на карті, яке не надто приваблювало туристів і відпочиваючих. Утім, вже сьогодні відпочинок у Східниці вважається одним з найкращих варіантів оздоровлення у Карпатах. Екскурсоводи люблять повторювати, що успішне лікування тут ґрунтується на трьох складових: вода, повітря, ландшафт. І дійсно, Східниця має 38 мінеральних джерел з широким спектром дії. Це єдине містечко у Європі з такою високою «концентрацією» на одній території такої кількості мінеральних вод. Тут можна оздоровлюватися і широко відомою «нирковою» водою   «Нафтуся», і содовою типу «Боржомі», і гліцериновою, і навіть залізистою водою для лікування анемії. І найголовніше те, що процес оздоровлення відбувається не у приміщеннях бюветів, як це прийнято у Моршині чи Трускавці, а на свіжому гірському повітрі серед ялинок та модрин. Джерела б’ють безпосередньо з-під землі. Поряд сновигають білки, охочі до горішків, якими їх пригощають туристи. Попиваєш поволі водичку і милуєшся навколишнім пейзажем. 

Ліс і Східниці

«Під носом» у славетного Трускавця
Можливо, Східниця і досі не була б відомим курортом, якби не зусилля першовідкривача мінеральних джерел Омеляна Стоцького. Вже будучи пенсіонером, він зацікавився новою для себе справою і несподівано зробив справжнє відкриття. Було повною несподіванкою, що буквально «під носом» тоді вже відомого курорту Трускавець Стоцький знайшов у Східниці такий цілющий скарб. Його теорію певний час не визнавали, а самого пенсіонера цькували. Але він не зупинявся: звертався і до Генерального секретаря ЦК КПРС, першого секретаря ЦК Компартії України, Ради міністрів СРСР, редакторів впливових газет «Правда» і «Известия». 

Наполегливість Омеляна Олександровича не знала меж, і вже в 1975 році країну облетіла новина: «У Східниці виявлено нове родовище цілющої води "Нафтуся"».

Дім у Східниці

Зі Східниці до Москви самому генсеку
Джерело №25 і досі називають Андроповським. Розповідають, що цілющу воду з цього джерела щодня доставляли гелікоптером до Львова, звідти літаком до Москви Генеральному секретареві ЦК КПРС Юрію Андропову. Від чого саме лікувався генсек, не відомо. Знаємо лише, що воду 25-го джерела рекомендують пити при гепатитах, пієлонефритах, холангітах, холециститах, хронічних циститах, після хвороби Боткіна і в післяопераційний період. 

Імовірно, увага високого керівництва до східницької води і зіграла свою роль у визнанні курорту. На сьогоднішній день вже ніхто не має сумніву, що мінеральна вода східницьких джерел лікувальна, і за сціленням до Східниці приїжджають відпочивальники з усього світу. 

Джерело у Східниці
Андроповське джерело

Відпочинок на будь-який смак
Той, хто прагне на відпочинку тиші і спокою, - той їх тут отримає. Для прихильників «повільного» релаксу – лісові стежки у нижніх ярусах гір і «сон на вуликах». Для тих, хто цікавиться цивілізованим відпочинком, – принади 4-зіркових готелей: СПА-центри, аквапарк, усіляки розваги. А для відпочиваючих, що не байдужі до історії краю, - туристичні тропи до історичних місць. Найвідоміше з них – середньовічна наскельна фортеця Тустань. Можна також піднятися на гору Коньову, де за часів Київської Русі знаходилось городище, чи на гору Парашку, названу так на честь доньки князя Святослава Володимировича, що була вбита на цій горі дружинниками Святополка Окаянного у 1015 році. Щоправда, для підйому на ці вершини слід мати неабияку фізичну форму – адже потрібно буде протягом кількох годин йти угору по крутій стежці. 

У Східниці можна знайти й багато лісових принад – гриби, ягоди (ожина, чорниця, брусниця), квіти. Для підкорювачів висоти курорт пропонує не лише гори, а й повітряні кулі, які статечно пропливають тут небом на світанку й у сутінках. 

відпочинок у Східниці

Східниця – доволі активне містечко. Для східничан і гостей тут проводиться багато заходів – концертів, кінопоказів, фестивалів.  Для цього на відкритому повітрі влаштовано амфітеатр. 
 
Ледь не знищена «Карпатським морем»
За радянських часів тут, у долині Стрия, планувалось створення штучного «моря» на зразок Каховського водосховища. Під воду мали піти кілька сел, зокрема й Східниця. Мали зникнути джерела цілющої води й найстрімкіша в країні ріка, що могло б стати справжньою техногенною й екологічною катастрофою для цього краю. На щастя, ідея будівництва так і не була зреалізована. Проти варварського наміру постала сама природа. Спочатку потужний зсув зруйнував частину споруд, а потім тріщина розколола гору, яка мала б стати основою для штучного водоймища. Наразі залишилися лише фрагменти дамб, шлюзів та інших споруд, призначених для управління водною стихією. 

Східниця
У Східниці всього 17 вулиць. Тут мешкають близько двох з половиною тисяч жителів. Утім, кожного року курорт оздоровлює десятки тисяч приїжджих. Люди їдуть до Східниці за здоров’ям. 


  Следите за нами в Telegram    •   18-08-2019, 11:52
  •   Gin
  •   826

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop