Комунізм «з людським обличчям»: версія 2.0


Днями Окружний адміністративний суд Києва відкрив провадження за позовом Петра Симоненка до Міністерства юстиції про заборону Комуністичної партії в Україні. Де-факто компартія і не припиняла свого існування. Регіональні відділення продовжували функціонувати, проводити збори, приймати до своїх лав нових членів. Однак з великої політики партія була змушена піти. І тепер, намагається повернутися до політичної мапи країни де-юре.

Джерело: Українська правда

У контексті декомунізації, розпочатої після Революції гідності, комуністична ідеологія видається пережитком минулого, який належить історії. Однак і сьогодні в світі існує доволі багато партій (їх кількість - 93), для яких провідними залишаються марксистсько-ленінські постулати і які й досі чинять істотний вплив на владу своєї країни. Звісно, вони адаптуються до нових реалій – популяризують свої ідеї, створюючи комікси та мобільні додатки, або апелюють до актуальних нині екологічних ідеалів.

Компартії мають свій електорат, адже доки у суспільстві є класове розшарування, доти питомою буде і ліва ідеологія.

Японський креативний комунізм
Комуністична партія Японії - одна з найбільших неправлячих компартій в світі. Вона нараховує близько 320 000 членів. Виступає за соціалізм та демократію. Бореться проти мілітаризму. Зокрема, вимагає зберегти конституційну заборону ведення війни і вивести війська США з території своєї країни. Партія закликає до проведення демократичної революції та соціалізації усіх засобів виробництва. КПЯ вважає справедливим повернення Японії не лише південних, але й північних Курильських островів, як це відповідало геополітичній ситуації до російсько-японської війни (1904-1905 рр.).

Комуністи мають і своє періодичне видання із цілком очікуваною назвою «Акахата» («Червоний прапор») накладом 1,2 млн. На його сторінках вони викривають зловживання влади та порушують екологічні проблеми. Такі ідеї викликають симпатії у лівих студентів та профсоюзних активістів.
 
Цікаво, що партія має виразне жіноче обличчя. Серед депутатів-комуністів – переважно жінки. Як свідчить досвід, їх обирають набагато активніше, ніж представниць інших партій. Мабуть тому на загальнонаціональних виборах Компартія стабільно отримує голоси 6-7 млн виборців. 

Напередодні виборів партія скористалася послугами модної токійської PR-агенції, в результаті чого виник web-ресурс з намальованими персонажами – популярними в Японії маскотами. Серед них - Сонечко, яке виступає проти розвитку ядерної енергетики, Гаманець, який бореться за зниження податків, Собака-лев (талісман префектури Окінава) - відповідальний за питання закриття американських баз на Окінаві, жінка, яка бореться за підвищення народжуваності, і Какусан'а – лідер цієї команди.


На думку японських політологів, Комуністична партія має вирішальне значення для здоров’я японської демократії. Адже під час виборів найчастіше лише комуністи складають опозицію до правлячої коаліції. 

Комунізм у кожному гаджеті
Комуністична партія Китаю є найбільшою політичною партією в світі. Вона нараховує 80 млн членів. Ядро її складають селяни. Основою діяльності компартії є марксизм, який китайські комуністи вважають абсолютно сучасною теорією. На ХVІІІ з’їзді компартії були затверджені принципи, які вони вважають основою китайської моделі розвитку – всезагальне багатство, рівність, справедливість, соціальна гармонія тощо.

У лютому 2019 року Комуністична партія Китаю випустила пропагандистський додаток, присвячений своєму лідеру Сі Цзіньпіну. За кілька днів він став найпопулярнішим на території КНР. Користувачі отримують бали за те, що читають статті, коментують їх і проходять тести щодо знання поглядів очільника компартії. Розробники обіцяють, що згодом бали можна буде обмінювати на подарунки. Вочевидь, у додатку втілена ідея Сі Цзіньпіна: «зробити так, щоб пропаганда звучала в кожному гаджеті, яким можуть користуватися жителі Китаю».


Комунізм з історією
Французькій комуністичній партії є чим пишатися. В її історії були і Французька революція, і Паризька комуна. До прихильників комуністичної ідеології належали філософ Ж.-П.Сартр та композитор Поль Моріа. Членом КПФ була дружина В.Висоцького Марина Владі. 

Ще на початку ХХІ ст. комуністична партія Франції була однією з найбільших партій західного світу. Її члени входили до складу правлячої коаліції. Однак вже задесятиріччя партія прийшла у занепад. Кризу компартії пов’язують з відмовою від політичного минулого та з інтеграцією різних нових соціальних рухів у Франції: феміністських, антирасистських, сексистських. На знак протесту проти зміни курсу частина членів партії перейшла до лав соціалістів. А рівень електоральної підтримки різко впав.

Тож партія була змушена переформатуватися. У 2012 році виник «Лівий фронт», а у 2018 році з’явилася і нова символіка – зірка та лист, які мали означати прихильність комуністів ідеалам екологічного руху. 


Найрадикальніший комунізм
Комуністична партія Італії позиціонує себе як революційна політична авангардна організація робітничого класу. Налаштована партія доволі радикально: італьянські комуністи відкидають реформістські та ревізіоністські теорії і наполягають на революційному шляху зміни країни. Найбільшими ворогами вони традиційно вважають ЄС та НАТО. Тож євроскептицизм лишається провідною ідеологічною лінією КПІ. Компартія видає журнал «LaRiscossa» («Порятунок»).

Найстаріший комунізм
Комуністична партія Чехії та Моравії вважає себе нащадком комуністичної партії Чехословакії, хоча і критикує її за колишні помилки. Кількість членів партії неухильно скорочується, адже КПЧМ старішає: середній вік її членів – 69 років. Падає і рівень електоральної підтримки, адже серед виборців партії – люди похилого віку і безробітні з промислових районів. Із компартією неохоче йдуть на контакт інші політсили, хоча комуністи традиційно і підтримують соціал-демократів.
 
Тож, сучасні комуністи експериментують і з формою, і зі змістом. У країнах, де комуністична ідеологія лишається провідною, модернізація компартій спрацьовує. Натомість у західних країнах кількість прихильників лівої ідеології невпинно скорочується: вона лишається атрибутом ностальгії старшого покоління.


  Следите за нами в Telegram    •   8-08-2019, 11:52
  •   Gin
  •   660

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop