Вибір абітурієнтів: чому трендові спеціальності ведуть до безробіття?


Днями Міністерство освіти та науки оприлюднило рейтинг найпопулярніших спеціальностей серед вступників. Перші три сходинки посіли Філологія – 65,4 тисячі, Право – 65 тисяч та Менеджмент – 50 тисяч заяв. 

Серед лідерів абітурієнтських уподобань також:

  • Комп’ютерні науки (39 тисяч),
  • Середня освіта (35 тисяч), 
  • Журналістика (30 тисяч), 
  • Економіка (28 тисяч), 
  • Інженерія програмного забезпечення (27 тисяч), 
  • Психологія (25 тисяч), 
  • Медицина (25 тисяч).

Що стоїть за цими цифрами? Величезна кількість потенційних філологів цілком зрозуміла. Йдеться про широкий спектр мов, які можна опанувати у вишах, починаючи з найпоширеніших - англійської, німецької, французької і закінчуючи більш екзотичними - арабською, корейською, китайською. 


Аншлаг серед бажаючих здобути спеціальність «Середня освіта» також легко пояснюється – на неї йдуть потенційні вчителі. Спеціальність охоплює усі шкільні предмети, починаючи з математики і закінчуючи фізичною культурою.

Решта спеціальностей – це тренди останніх років. Питання лише в тому, що робить їх трендовими – попит чи пропозиція? Іншими словами, виші підлаштовуються під уподобання абітурієнтів чи абітурієнти орієнтуються на те, що їм пропонують виші?

Правда, звісно, десь посередині. Якщо ми поцікавимось кількістю конкурсних пропозицій за трендовими спеціальностями, побачимо таку картину. Економістів готують 183 навчальні заклади, юристів – 171, психологів – 131, комп’ютерників – 120, програмістів – 70. Цей ряд можна продовжувати, утім, тенденція і так очевидна. Абітурієнти з року у рік обирають спеціальності із найбільшою кількістю конкурсних пропозицій. Для порівняння: затребуваних сьогодні агроінженерів готують лише 24 виші, транспортників – 36, а фахівців з національної безпеки лише 3. Тож вища школа значною мірою сама підтримує штучний попит на низку спеціальностей, «роздуваючи» кількість пропозицій. 

А як реагує на «тренди» ринок праці?

У відкритих реєстрах Державної служби зайнятості можна побачити кількість  зареєстрованих безробітних за професійним складом. 
За перше півріччя 2019 року на облік стали 1113 економістів, 1689 юристів, 3188 менеджерів і 3602 вчителя закладів загальної вищої освіти. При цьому кількість вакансій за цими спеціальностями дорівнює нулю. 


З трендових для абітурієнтів спеціальностей лише лікарі мають незмінне перевищення кількості вакансій над кількістю тих, хто потребує роботи. Загалом же, дані Державної служби зайнятості свідчать про шалений дефіцит робітничих професій – муляра, бетоняра, слюсара, електромонтера, електрогазозварника, водія різних транспортних засобів, починаючи від тролейбусів і трамваїв і закінчуючи сільгосптехнікою. Найбільше ринок праці потребує швачок (баланс між кількістю безробітних і вакансій - 5083), офіціантів (2402) та продавців (1179). 

Натомість за багаторічною традицією випускники шкіл прагнуть здобути саме вищу освіту. І їм це вдається, адже стати студентом в Україні доволі легко. Непрестижні ВНЗ беруть абітурієнтів із найнижчими балами, аби були хоч якісь сертифікати ЗНО. Тож на виході маємо величезну кількість дипломованих фахівців, які не знаходять собі роботи.

Дисбаланс попиту і пропозиції на ринку праці лишається стабільним явищем.

За словами начальника управління організації надання соціальних послуг Держслужби зайнятості Л.Бершадської, 48% зареєстрованих у службі зайнятості – це люди з вищою освітою. У 2018 році ця цифра становила 50%. Безробіття змущує українців або перекваліфіковуватися за іншим, менш престижним фахом, або їхати за кордон. За даними Мінсоцполітики, за кордоном постійно працюють 3,2 млн українців, тимчасово - 7-8 млн. І цифри ці невпинно зростають.

На фоні істотного старіння населення усі ці тенденції можуть мати катастрофічні наслідки для нашої країни. А починається все з безвідповідального вибору фаху випускниками шкіл, яка прагнуть здобути модні, але не затребувані роботодавцями спеціальності.  


  Следите за нами в Telegram    •   26-07-2019, 10:20
  •   Gin
  •   492

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop