Що буде з бізнесом Зеленського та за що великий туроператор сплатить мільйонний штраф?

 

Загрози вільного поводження з підприємництвом, вибірковий контроль за товарами, послуги в “цифрі” та на папері — у підсумковому аналізі тижня.

Чи варто відпускати бізнес у вільне плавання? Президент Зеленський, як і планувалося, 20 червня в Києві вкотре зустрівся з представниками бізнесу.  На форумі, що мав назву “Діалог бізнесу та влади”, президент звів роль держави в економіці на найближчі 5 років до трьох пунктів: “не заважати бізнесу працювати”, “побудувати чудову інфраструктуру та умови, щоб робити бізнес в Україні було просто зручно”, “фокус на освіті, науці й технологіях». 

Про податкову політику на сайті глави держави не повідомляється. Також не зовсім є зрозумілим, яким чином контролюватиметься бізнес: неякісні товари як харчової, так і побутової промисловості псують українцям не лише настрій, а й здоров’я. У країні діє мораторій на перевірки, санстанції реформовано, вулиці заполонив сумнівний крам, що реалізується продавцями й продавчинями без належних документів, у тому числі, й санкнижок. 

Торік у квітні набув чинності закон про держконтроль за дотриманням законодавства про харчову продукцію. Він передбачає європейську систему контролю якості, повноваження інспекторів виписувати штрафи до 200 тисяч гривень за неякісний зразок товару, а ще обіцяно відсутність пальмової олії у вершковому маслі та сої у ковбасі.

Отже, перевіримо, чи працює закон в одному з найбільших міст країни? Відкриваємо сайт державного підприємства “Харківстандартметрологія” й знаходимо цьогорічну квітневу новину про перевірку варених ковбас (підприємством було відібрано кращі види).
     

Які ж висновки експертизи? З 8 перевірених зразків ковбасних виробів 6 не відповідали вимогам стандарту за фізико-хімічними показниками. За словами генерального директора ДП «Харківстандартметрологія» Володимира Величка, “ситуація з вареними ковбасними виробами на харківському ринку далека від ідеальної”. 

А от про якість та склад варених ковбас нетрадиційних назв чи інших сортів можна лише здогадуватися, - інформують у “Харківстандартметрології”.

Можливо, набагато краща ситуація у сфері непродовольчих товарів? Звернімося до інформації, наданої контролюючими органами. Судячи з повідомлень ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області, реалізатори такої продукції взагалі не підпускають контролерів до свого товару. Наведемо приклад:

“В ході проведення перевірок суб’єктів господарювання (розповсюджувачів), які здійснюють свою господарську діяльність з продажу мийних засобів, дитячих іграшок, проводів ізольованих, кабелів та інших ізольованих електричних провідників, на орендованих площах супермаркету РОСТ за адресою м. Харків, вул. Плеханівська, 135/139, створюють перешкоди посадовим особам органу ринкового нагляду у проведенні перевірок характеристик означеної продукції, відмовляють у наданні передбаченої законодавством інформації, чим порушують вимоги Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції”.

Як інформує сайт держпродспоживслужби, згадані дії загрожують шкодою, небезпечні товари можуть спричинити ушкодження й заподіяти смерть споживачам.
    
Чи потрібні нам контролюючі органи? Проілюструємо їхню користь, навівши свіжий приклад: 14 червня на Київщині затримали вантаж кукурудзи для попкорну з США, зараженої карантинним захворюванням. Про це інформує Держпродспоживслужба. У понад 62 тоннах американської кукурудзи було виявлено карантинне захворювання, відсутнє на території України – диплодіоз кукурудзи (Stenocarpella maydis (Berkeley) Sutton).“З метою недопущення подібних випадків до країни-експортера  США - буде надіслана нотифікація про невідповідність вантажу фітосанітарним вимогам України”, - повідомили в Держпродспоживслужбі України.

Тож чи “заважати” таким чином бізнесу? Відповідь на це питання очевидна. Інша справа, коли контролюючі органи заплющують очі на порушення й, шантажуючи величезними штрафами, займаються здирництвом. А про “сірих” виробників годі й говорити. Вони, як правило, не існують  для перевіряючих установ і займають величезну частку, в тому числі, й харчового сегменту ринку. Тому варто подумати: чи повторювати приклад президента й споживати шаурму?
    
Того ж таки 20 червня Зеленський скасував 161 указ, який, за словами його прес-секретарки Юлії Мендель, заважав працювати бізнесу. Серед них - «Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій». За інформацією Мендель, тепер пересічні громадяни, представники бізнесу та адвокатури не сплачуватимуть великі кошти за послуги приватних нотаріусів. Вартість буде визначатися за домовленістю. 

Раніше, - пише Юлія Мендель, - вартість послуги нотаріуса не могла бути нижчою за державне мито. Приміром, під час операцій з нерухомістю вона становила не менше 1 відсотка від суми угоди. 

Разом з тим Нотаріальна палата України інформує, що скасування указу президента України від 10 липня 1998 року № 762 «Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій» не змінює норми законодавства, яким передбачена мінімальна плата за вчинення нотаріальних дій. Далі наводимо цитату з роз’яснення Палати:

“скасування Указу №762 має відбуватися у іншому порядку з урахуванням положень Конституції України на підставі відповідного закону, який передбачає альтернативне регулювання того чи іншого економічного питання.
Окрім того, з прийняттям такого рішення вбачається серйозна загроза існуванню державних нотаріальних контор, що є реальною небезпекою для правової системи України та сприятиме розвитку рейдерства”.
    
Як повідомляє “Інтерфакс-Україна”, скасовані Зеленським укази з 1991 до 2001 років мають майже винятково економічний характер. Приміром,  скасовано штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми за порушення касової дисципліни.

Більшість скасованих указів видано за часів Кучми і Януковича. Жодного указу Порошенка під скасування не потрапило: лише одна стаття його указу про становище у Генштабі ЗСУ.

Як державу згортають у смартфон? Ми продовжуємо стежити за розвитком ідеї команди Зе “Держава в смартфоні”. 21 червня відбулося її чергове обговорення.  В Адміністрації президента цю концепцію аналізували  як важливий компонент цифрової економіки за участі Агентства США з міжнародного розвитку, Представництва ЄС в Україні, Шведського агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку, Швейцарського бюро співробітництва та інших. До попередніх описів цієї ідеї на сайті президента додалися інші е-послуги в смартфоні: народження, вступ до дитсадка, реєстрація авто чи землі за допомогою особистого електронного підпису. Те саме стосується й бізнесу. Також одним з радників президента було обіцяно оцифрувати близько 200 державних послуг та об’єднати за життєвими й бізнес-ситуаціями. 


Між тим, як писало ІА “ФАКТ”, бізнес чекає від держави сумлінного виконання норм законодавства й спрощення податкових правил. Ті бізнесмени, яких наше інформагентство попрохало прокоментувати роль  проекту “держава в смартфоні” для підприємництва, й насамперед, сервісну функцію цієї ідеї, повідомили, що в першу чергу чекають зниження податкового навантаження, зокрема, єдиного соціального внеску, відводячи сервісним функціям для бізнесу другорядні позиції.

Справедливо штрафують чи виживають з ринку? Вдруге за рік Антимонопольний комітет України (АМКУ) наклав штраф у розмірі півтора мільйона грн на одного з найбільших туроператорів «Джоін ап!». У січні столичне облвідділення АМКУ оштрафувало компанію на 68 тис. грн за неправдиву рекламу щодо «лідерства» компанії на ринку.

    

Нині встановлено, що туроператор пропонував потенційним клієнтам послуги авіакомпаній «МАУ» та «Роза вітрів», з котрими в нього не було угод: 

“Мова не лише про потенційну шкоду такого обману – в розпорядженні Комітету є звернення громадян, які постраждали, оскільки гарантія перельоту саме цими перевізниками була для них ключовою у виборі туроператора для відпочинку на курортах Єгипту та Туреччини”, - повідомляється на сайті АМКУ.

У свою чергу, ІА “ФАКТ” поцікавилося в одного з харківських турагентств, якої думки його менеджери про оштрафованого туроператора? Нам повідомили, що нерідко властивістю «Джоін ап!» є затримка рейсів на годину-дві, але цей туроператор надає найнижчі ціни. Разом з тим, трапляється багато переносів рейсів. “Вони добре відпрацювали зиму, проте зараз мають непорозуміння з однією з авіакомпаній”. Наші співрозмовники висловили жаль, якщо «Джоін ап!» витіснять з ринку, оскільки, з їхніх слів, вони зробили туризм доступним і можливо, їх банкротять свідомо. 
    
Припускаємо, що після такого рішення Антимонопольного комітету його співробітники наврядчи скористаються послугами «Джоін ап!».

Такими були головні економічні події тижня. ІА “ФАКТ” бажає читачам бути поінформованими й ухвалювати зважені рішення!
  Следите за нами в Telegram    •   23-06-2019, 10:16
  •   Alina
  •   380
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ:

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop