«У поліції не може існувати таємних підрозділів, це не є спецслужба»: експерти про створення нового департаменту у складі МВС

Експерти про створення нового департаменту у складі МВС

Створенням нового департаменту у складі МВС, цілі, повноваження і функції якого не розкриваютьсязацікавилися у профільному комітеті Верховної Ради України. Депутати обіцяють розібратися, чим займатиметься такий департамент поліції. 

Як ми раніше повідомляли, на запит Центру протидії корупції щодо структури, кількісного складу, функцій і повноважень нового Департаменту захисту інтересів суспільства і держави у Нацполіції відповіли, що така інформація є службовою і не розкривається.

У той же час, українські експерти у коментарях Радіо Свобода вважають, що глава МВС Арсен Аваков у такій ситуації має понести політичну відповідальність.

«Національна поліція не є спецслужбою і її повноваження не передбачають створення утаємничених підрозділів. Відтак, приховуючи інформацію про склад та функції департаменту Національної поліції, МВС порушує закон. В такому випадку відповідальність лягає, зокрема, на очільника міністерства – Арсена Авакова», заявив у коментарі Радіо Свобода експерт з антикорупційної політики Олександр Лємєнов.

«Мають нести політичну відповідальність міністр і керівник Нацполіції за це порушення закону. Це взагалі не нормально, що ми знаємо про департамент у поліції і не знаємо, чим він займається. Такого бути не може. Це порушення закону про доступ до публічної інформації. Якимось же чином вони нам дають інформацію про склад того чи іншого підрозділу, який утримується за бюджетні кошти. Крім того, треба ще подивитися, як воно корелюється з законом про Національну поліцію. Він не надає права поліції створювати секретні департаменти. В законі такого не прописано. А оскільки органи влади, серед яких і поліція, діють виключно в межах і рамках визначених законом, то вони не можуть виходити за ці рамки», – наголошує Лємєнов.

«Закритість органів МВС, зокрема, Нацполіції – вже не є новиною. Регрес у якості інформування суспільства цим відомством можна спостерігати вже кілька років поспіль. Додати у назву департаменту «захист інтересів суспільства і держави» могли для того, щоб надати підрозділу якнайширші повноваження.

Дивна річ, бо в Кримінальному кодексі є розділ «злочини проти особи» і є розділ «злочини проти держави». Тобто в одному департаменті об’єднали завдання практично усієї поліції. Але важко сказати щось хороше про непрозорі процеси в МВС і ненадання інформації суспільству про це. Але відсутність інформування можна побачити не лише там, де йде утворення якихось органів, а й там, де це стосується розслідування злочинів, зокрема, резонансних. Це ланки одного ланцюга. І суть не стільки в тому, що приховують щось значне, а в інертності та побоюваннях, що інформацію використають у негативному ключі щодо МВС. Це системна ситуація. Поліція стала більш закритою від суспільства, навіть у порівнянні з 2014 роком. Реформи були припинені ще Князевим. І що там відбувається наразі і щодо реформ, і щодо розслідувань ми тепер просто не знаємо», – заявив експерт Центру політико-правових реформ Борис Малишев.

«Можливо, в окремих посадових осіб МВС є бажання позмагатися з СБУ і перебрати на себе її повноваження. Але закон чітко відокремлює поняття «правоохоронні органи» і «спеціальні служби». Верховній Рада мала би поцікавитися, що відбувається у МВС.

Я лише тепер дізнався про існування такого департаменту. З тієї назви, яка є, такий висновок: департамент із захисту державних інтересів є у СБУ. Тому для мене існування такого департаменту в МВС є дивним. Національна поліція – це державна структура, яка має надавати необхідну інформацію. Гадаю, мої колеги спрямують відповідні запити, я також спробую дізнатися що це таке, що це за департамент і яка його функція. У поліції не може існувати таємних підрозділів, це не є спецслужба, де можуть працювати люди під прикриттям. Це правоохоронний орган, тому поліція не має права засекречувати існування підрозділів», – зазначає Величкович. », - зауважив екс-заступник голови МВС, народний депутат України від«Європейської солідарності»Микола Величкович.

«Новий департамент у поліції створили на заміну економічному і дали йому таку простору назву, оскільки планували доповнити його функції боротьбою з організованою злочинністю. Але нині не зрозуміло чи такі плани втілюються, чи вони змінилися, адже Департамент захисту інтересів суспільства і держави існує вже більше ніж пів року. Чим би він не займався, мав би вже отримати якісь результати

Утім, структура департаментів Національної поліції вибудувана таким чином, що дозволяє уникати відповідальності за результати. Нагадаю, що, крім Департаменту боротьби з економічною злочинністю, створювалися ще три окремих департаменти: патрульної поліції, кібердепартамент і по боротьбі з незаконним обігом наркотиків. Смисл цих утворень був у тому, що вони підпорядковані центру – керівництву Нацполіції – і не підпорядковані в областях. А тепер коли підрозділ на місцях нікому не підпорядкований, то на місцях немає кому і відповідати за результати. Йдеться просто про відсутність відповідальності. Все питання у тому, чи хочуть вони працювати на користь громадянам, чи виконувати свої якісь завдання. Я зараз бачу, що «молода команда» робить щось не те», – наголосив член парламентського комітету з правової політики, народний депутат України від «Опозиційної платформи –За життя» Григорій Мамка.

  Следите за нами в Telegram    •   28-05-2020, 12:38
  •   Gin
  •   196

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop