24 травня відзначається День слов'янської писемності і культури


Сьогодні, 24 травня, багато слов'янських країн відзначають День слов'янської писемності і культури. Україна - не виняток: в цей день в нашій країні також шанують творців слов'янської писемності святих Кирила і Мефодія.

Відомо, що Кирило і Мефодій народилися в візантійському місті Салоніки, де отримали прекрасну освіту. Мефодій, користуючись підтримкою завідувача державним казначейством, євнуха Феоктиста, зробив військово-адміністративну кар'єру, однак потім постригся в ченці. Кирило, в свою чергу, пішов духовно-науковим шляхом. За протекцією Феоктиста він попрямував до Константинополя, де навчався разом з імператором. Там він навчився «Гомеру і геометрії, і y Льва і y Фотія діалектиці і всіх філософських наук до того ж: і риториці, і арифметиці, і астрономії, і музиці, і всіх інших еллінських мистецтв». Згодом він опанував також арамейську мову та іврит. Після навчання він відмовився почати дуже перспективну кар'єру шляхом укладення вигідного шлюбу з хрещеницею логофета, і тому був направлений до церковного служіння, вступивши на службу в якості «читця патріарха». Проте, в якийсь момент він несподівано залишив свою посаду і зник в монастирі. Через 6 місяців його знайшли посланці патріарха і попросили повернутися в Константинополь, де він став викладати філософію в Магнаврському університеті, де недавно вчився сам. У 851 році Кирило відправився з місією від імператора до двору сарацинського халіфа, тобто аббасидського халіфа Мутаваккіля. У 856 році логофет Феоктист, колишній покровитель Костянтина, був убитий. Після цього Костянтин разом зі своїми учнями Климентом, Наумом і Ангеларієм прийшов в монастир Поліхрон на горі Малий Олімп, де був настоятелем його брат Мефодій. У цьому монастирі навколо Костянтина і Мефодія склалася група однодумців і зародилася думка про створення слов'янської азбуки. 

У 862 році до Константинополя прибули посли від моравського князя Ростислава з проханням надіслати «єпископа і вчителя», який би їм «у свій язик істую вѣру с'казал'». Перебуваючи в Моравії, Кирило і Мефодій організували незалежну від німецького єпископату слов'янську церкву і перевели частину богослужбових текстів на слов'янську мову, що існувала в Моравії, розробивши для цієї мети спеціальний алфавіт, названий ними глаголицею. Як правило, подібна практика не заохочувалася церквою, оскільки богослужіння на національних мовах «варварських» народів Європи вважалося святотатством. Однак Папа схвалив місію Кирила і Мефодія.

Кирило та Мефодій
Таким чином, створення слов'янської азбуки можна віднести до 863 року. Фахівці до цих пір не прийшли до єдиної думки, автором якої саме з двох слов'янських абеток - глаголиці або кирилиці - є Кирило. Чорноризець Хоробрий, однак, згадує про те, що алфавіт Кирила мав 38 знаків, що вказує на глаголицю.

У Моравії Кирило і Мефодій продовжували переводити церковні книги з грецької на слов'янську мову, навчали слов'ян, включаючи жителів на землях майбутньої Карпатської Русі, читання, письма та ведення богослужіння слов'янською мовою. Брати пробули в Моравії більше трьох років.

В цей час, серед частини богословів Західної Церкви склалася точка зору, що хвала Богу може віддаватись тільки трьома мовами, якими було зроблено напис на Хрест Господній: єврейською, грецькою і латинською. Тому Кирило і Мефодій, які проповідували християнство в Моравії, були сприйняті як єретики і в 867 були викликані до Рима. Прибувши в Рим на початку 868 року, Кирило і Мефодій знайшли тут нового папу, Адріана II. Брати передали йому мощі святого Климента, і той затвердив богослужіння слов'янською мовою, а перекладені книги наказав покласти в римських церквах. У Римі Кирило тяжко захворів і 14 лютого помер.

У 870 році Мефодій з учнями, які отримали сан священиків, повернувся в Паннонію, а пізніше - в Моравію. У 872 році він на три роки потрапив у в'язницю в монастирі Райхенау. У 874 році Мефодія відновили в правах архієпископа, і, незважаючи на заборони, він продовжував богослужіння слов'янською мовою.

У 879 році німецькі єпископи організували новий процес проти Мефодія, однак в Римі він блискуче виправдався і навіть отримав папську буллу, дозволяючу богослужіння слов'янською мовою.

У 881 році Мефодій на запрошення імператора Василя I Македонянина приїхав до Константинополя, де провів три роки, після чого разом з учнями повернувся в Моравії. За допомогою трьох учнів він переклав на слов'янську мову Старий Завіт і святоотецькі книги.

У 885 році Мефодій важко захворів. 4 квітня, у Вербну неділю він попросив віднести себе до храму, де прочитав проповідь. У той же день він і помер. Відспівування Мефодія відбувалося на трьох мовах - слов'янською, грецькою і латинською.

Слід зазначити, що День пам'яті Кирила і Мефодія як День слов'янської писемності і культури почали святкувати в Болгарії ще в 19 столітті, проте потім ця традиція перейшла в інші країни: Україну, Росію, Білорусію, Молдову.

Зараз цьому святу присвячуються наукові форуми, проводяться фестивалі, виставки, книжкові ярмарки, поетичні читання, огляди художньої самодіяльності, концерти та інші різноманітні культурні заходи.
  Следите за нами в Telegram    •   24-05-2020, 15:03
  •   Alina
  •   168

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop