21 травня відзначають День вишиванки


Сьогодні, 21 травня, українці відзначають День вишиванки. Це свято є відносно молодим, але вже встигло охопити Україну та  багато інших країн світу. Так, День вишиванки в Україні з’явився 14 років тому, у 2006 році, а його засновницею вважають студентку Чернівецького національного університету Лесю Воронюк. Відомо, що дівчина надихнулась прикладом одного зі студентів, який регулярно носив вишиванку на пари, та запропонувала іншим студентам вибрати один день і всім разом надіти вишиванки. Спочатку ініціативу Лесі підтримали кілька студентів і викладачів, але через декілька років свято досягло всеукраїнських масштабів. Зараз День вишиванки відзначають щорічно в третій четвер травня.
ё
Відомо, що геометричні орнаменти, вишиті на вишиванці, зберігають в собі багато таємних символів, тісно переплітаючись з слов'янської міфологією. Геометричний орнамент - це один з найпоширеніших видів вишивання. Для нього характерні ромби, кружечки, хрести, лінії, зигзаги. Крім того серед, геометричного орнаменту дуже популярні символ «каракулі» і знак «безкінечник», які прийшли до нас з часів трипільської культури. 

Примітно, що частіше за інші геометричні орнаменти на українській вишиванці зустрічаються символи води і сонця. Візерунок сонця зображували восьмикутною квіткою або розеткою, а візерунок води схожий на скрученого вужа. Орнаменти води і сонця наносили на дитячу сорочку як оберіг материнської та батьківської енергії. Візерунки виконані хрестиком і з зображенням міні свастики символізують рух сонця, яке означає добро, і служить захистом від злих сил. Вишиванка прикрашена ромбом з крапкою посередині - це символ родючості і чоловічої сили. Такі візерунки вишивали блакитними нитками, які позначали повітря і небесну стихію.

Рослинні орнаменти на вишиванці демонструють красу природи. Ці візерунки уособлюють реально існуючі в природі форми. Найпоширенішими рослинними орнаментами в традиційній українській вишиванці вважаються такі мотиви: «калина», «дубове листя», «виноград», «барвінок», «хміль» і багато інших.

Так, наприклад, візерунок калини пов'язували з народженням Всесвіту і вогненної трійцею: Місяць, Сонце і Зірки. Назва калини походить від стародавнього назву сонця «коло». Візерунок калини на вишиванці символізує безсмертя роду, а також Відродження. Візерунок дубу вишивали тільки на чоловічих сорочках. Дуб - дерево Перуна, який був покровителем чоловічої енергії, розвитку та життя. Сорочка з цим орнаментом була магічним оберегом, яка живила чоловіка силою українського роду. Візерунки винограду символізували радість і красу сімейного життя. На думку етнографів, виноградник це якась життєва нива, де чоловік як голова родини виступає в ролі сіяча, а ось дружина зобов'язана ростити і доглядати за лозою і сім'єю. Слід зазначити, що вишиванки з виноградом притаманні Полтаві і Києву, а на Чернігівщині візерунки з виноградом наносили на рушники і скатертини. 

Також одним з головних візерунків є червоний мак. Вважалося, що вишиванка з маками повинна захистити його господаря від будь-якого зла. У сім'ях, де чоловіки гинули на війні, дівчата на свої сорочки наносили цей візерунок, зобов'язуючись зберегти і продовжити козацької рід. Візерунки хмелю символізують любов, молодість і буйство. Сорочки з хмелем носили хлопці, які готувалися до шлюбу.

Крім цього, є третій вид орнаменту - це зооморфний або тваринний. Найчастіше на вишиванку наносили зозулю, рибу, зайця, сову, метелика або півня.

Також важливо звертати увагу і на колір орнаменту, адже в ньому є дуже багато таємних символів. В чорні вишиванки як правило наряджали мерців. Чорні візерунки несуть погану енергетику і символізують горе від втрати близької людини. А ось вишиванки з білим орнаментом обрали молоді скромні дівчата. Така вишиванка підкреслювала природну красу дівчини і служила захистом від злих сил. Червоний колір означає любов, радість, безперервність роду і кровну спорідненість. Щоб додати фарб до золотих і срібних ниток майстрині під основну нитку використовували нитки жовтого, червоного або чорного кольору. А ось срібні нитки поєднували з блакитним і білим кольором. Зелений колір на вишиванці - це символ народження і зростання, яким наносили візерунки трави і листя. Жовтий колір символізує сонце, як енергію всього живого на землі.
  Следите за нами в Telegram    •   21-05-2020, 14:28
  •   Alina
  •   123

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
Armadatour Ani Lady Shop