Курбан-байрам та Ураза-байрам: в українському календарі з’являться нові червоні дати

 
Після зустрічі з представниками кримськотатарського народу, серед яких були присутні лідери кримських татар Рефат Чубаров і Мустафа Джемільов, президент Зеленський зробив неочікувану заяву. Найближчим часом він підпише указ, згідно з яким два найбільших ісламських свята – Курбан-Байрам та Ураза-Байрам отримають статус державних релігійних свят. Він також організує у Києві будівництво нової великої мечеті, проєкт якої мають запропонувати кримські татари. Зеленський пообіцяв підтримати його у будь-якому разі. Він також ініціював створення робочої групи для вирішення проблем кримських татар та заявив, що подбає про їх представництво на вищому дипломатичному рівні. Еміне Джапарова, за погодженням президента, посіла посаду першого заступника міністра закордонних справ.

У такий спосіб президент засвідчив повагу до кримськотатарського народу та готовність підтримувати його «не лише на словах, але і у діях, на законодавчому рівні».  

Для довідки
За різними оцінками в Україні проживає від 600 тисяч до 2 млн мусульман. Вони значно різняться за національним походженням. Найбільший сегмент цілком очікувано складають кримські татари: за даними 2012 року в Україні їх проживає понад 300 тисяч. Наразі, як зазначає Рефат Чубаров, кількість тих, хто покинув Крим після анексії, достеменно невідома. Правозахисники називають цифру від 25 до 35 тисяч. 

Серед тих, хто сповідує іслам, також татари з Волгоградського краю, турки та вихідці з Середньої Азії, Північного Кавказу, Азербайджану та арабських країн. Є новонавернені до ісламу і серед українців. 

Так чи інакше нові державні свята стосуватимуться близько 5% громадян України. 

Які червоні дати з’являться у календарі? 

Ураза-байрам – свято розговіння, що відзначається на честь закінчення поста у місяць Рамадан.

Курбан-байрам – ісламське свято закінчення хаджу (паломництва до Мекки), що відзначається через 70 днів після свята Ураза-байрам. Воно вшановує пам'ять жертвопринесення Ібрагіма, якого в ісламі вважають пророком.

Цілком логічно, що в країнах, де іслам є державною релігією, Курбан-байрам є святковим днем, точніше, низкою святкових днів, адже святкується він масштабно. Для того, щоб здійснити усі передбачені ритуалом свята дії, одного дня недостатньо. Потрібно зарізати барана, приготувати його м'ясо, пригостити ним членів родини, найближчих родичів, частину страви роздати бідним. У більшості країн Курбан-байрам відзначають протягом 4-5 днів, в Туреччині і Катарі – 10 днів, а в Саудівській Аравії аж два тижні. 

Через те, що мусульманський календар складається з 12 місячних циклів і містить близько 354 днів на відміну від 356 днів сонячного року, дати мусульманських релігійних свят у григоріанському календарі зафіксувати остаточно неможливо. Тож після президентського наказу матимемо ще два рухомі свята на кшталт християнських – Великодня та Трійці. Питання викликає лише те, скільки днів охоплюватимуть в українському календарі ісламські свята, адже в мусульманських країнах вони виходять за межі однієї дати.

Цього року Курбан-байрам святкуватиметься з 30 липня по 3 серпня, а Ураза-байрам припадає на період з вечора 23 травня до вечора 24 травня. Тож президентові потрібно поквапитися з відповідним Указом. 
  Следите за нами в Telegram    •   19-05-2020, 11:09
  •   Alina
  •   246

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
Armadatour Ani Lady Shop