Як президент керує економікою? Хто спекулює на газових тарифах і що думають про фіскальний тиск підприємці?Зеленський знову поговорить з підприємцями. Тепер у статусі президента… 

У четвер, 20 червня, анонсовано зустріч бізнесменів з главою держави. Така інформація міститься на сайті Європейської Бізнес Асоціації. Ця організація запрошує зустрітися з президентом топ-менеджерів компаній-членів у PARKOVIY BY DBI у Києві за адресою: вул. Паркова, 16а.

Планується обговорити найголовніші проблеми бізнесу та ключові завдання команди Зе, дізнатися плани глави держави. 

Нагадаємо, як кандидат у президенти України, Володимир Зеленський вже зустрічався з представниками бізнесу в березні. Частина його промови звучала досить сумбурно й незрозуміло. А от на думку засновника і голови групи компаній «Текстиль-Контакт» Олександра Соколовського, «розмова вийшла гранично цінною та інформативною». Зеленський вважає, що, розвиваючи малий і середній бізнес, не треба підвищувати податки, в тому числі, у царині ІТ-сфери та стартапів, які не варто чіпати, аби вони розвивалися і приносили прибуток. Крім того, кандидат у президенти пропонував запровадити он-лайн реєстрацію бізнесу, щоб уникнути спілкування з чиновником і таким чином нейтралізувати корупцію.  А от боротися з “чорним бізнесом” на думку Зеленського мають відповідні органи. Власного рецепту на той час майбутній президент не запропонував. 

Втім наразі особливих змін у веденні бізнесу не помітно. Це насамперед стосується нерівних умов для всіх учасників ринку: як писав “ФАКТ”, тіньова економіка так само квітне в Україні, й особливих сигналів для учасників ринку та силовиків на кшталт: “відтепер всі в рівних умовах і працюємо за законом”, – поки що не помітно. До цього додається й перманентно напружена ситуація на фронті.
         
У продовження теми наведемо свіжі дані Європейської Бізнес Асоціації: згідно з ними, «бізнес не відчуває змін у податковій системі».
Серед факторів, що негативно впливають на підготовку податкової звітності та адміністрування називається кількість витраченого часу; недосконалість електронної форми звітності; кількість платежів. 

Щодо тиску на бізнес – згадуються упереджені рішення фіскальних органів; пропозиції сплатити податки авансом. Щодо експертних пропозицій полегшення ситуації фахівцями пропонувалися істотне зменшення навантаження на фонд оплати праці та боротьба з контрабандою; зниження ставки податку на прибуток та ПДВ тощо. 

За даними Європейської Бізнес Асоціації, майже 90 відсотків фахівців вважають, що податкове законодавство потребує сумлінного виконання і тільки 21% переконані, що необхідні радикальні зміни.


І ще одна тривожна інформація від виконавчої директорки Європейської Бізнес Асоціації Анни Дерев’янко:

«Сірий» ринок зерна, який за останні кілька років досягнув таких масштабів, що претендує стати основною загрозою не тільки для агросектору, а й для всієї економіки країни. За різними оцінками, його частка сягає 40%. Тож на законодавчому рівні необхідно розробити превентивні механізми, які сприятимуть його викоріненню».

У світлі цих даних пригадуються «аграрні» сподівання посадовців, котрі позиціонують Україну як переважно сільськогосподарську державу з великим потенціалом. Проте якщо вирощене на українській землі зерно минає бюджет і наповнює кишені лише ділків і «кришувальників», то про аграрний потенціал можна говорити лише в минулому часі, як це часто робимо, згадуючи промислові потуги країни.

Президент вмикає образ «чудотворця»? 
Всі ми пам’ятаємо, як експерти та інші знавці стверджували, що глава держави ніякого відношення до тарифів не має. І ось наступна інтерпретація цієї тези, викладена на сайті глави держави: 

“Президент України допомагає вирішувати питання зменшення тарифів у межах своєї компетенції та на політичному рівні – представник Глави держави у Кабміні про зниження ціни на газ із 1 червня”.

Як ми писали, заявити про свою роль у зниженні вартості газу встиг вже й прем’єр Гройсман, заявив  про це й очільник “Нафтогазу” Коболев.

І ось тепер черга команди Зе бути дотичною до зниження вартості блакитного палива на 7 відсотків. Озвучив роль президента у тарифному питанні його представник у Кабміні Андрій Герус. За його словами, глава держави поставив завдання шукати способи зниження тарифів, і згадане зниження не суперечить домовленостям з МВФ. 
         
Таким чином, зменшення вартості газу, хай і на 6-7 відсотків, хай і продиктоване зменшенням ціни у Європі ще весною, як перемогу записують у свій актив і уряд, і президент. При цьому вони не згадують один одного за місяць до можливих парламентських виборів. Та чи дійсно саме такого зниження чекають українці? Приміром, нардеп Олександр Вілкул вважає, що зменшити ціну на газ президент може своїм указом, так само це може зробити Верховна Рада. На його думку, тарифне питання важливіше для українців, ніж поправки до виборчого кодексу, що розглядатимуться на сесійному тижні.
         
Зеленський збирається керувати економікою в ручному режимі? 

На сайті президента днями з’явилася інформація, що «завдяки втручанню Президента фактично вирішене питання з виплатою заборгованості із зарплатні шахтарям ДП «Львіввугілля» та «Волиньвугілля». На початок червня заборгованість шахтарям за лютий-квітень склала 216 млн грн. Вирішення питання з боргами справа, звичайно, добра. Проте чи збирається таким чином Володимир Зеленський вирішувати питання із зарплатними боргами і в інших галузях? Приміром, тільки на Харківщині заборгованість склала під 300 млн грн. Той самий Андрій Герус заявляє про завдання Зеленського покінчити з корупційними схемами у вугільній галузі, а вчасна зарплатня має стати головним пріоритетом «нелегкої шахтарської праці».   Між тим Герус нагадав, що президент країни позбавлений повноважень керувати вугільною галуззю та її підприємствами.
         
Згадана риторика викликає певне дежавю: попередній президент і руки «рубав» корупціонерам, і замерзаючому місту Сміла вентиль крутив… Тож постає питання, навіщо нам правоохоронні органи, міністерства й відомства, загалом система цих інституцій, якщо їхню роботу виконуватиме президент? І чи зможе він ефективно це робити, закриваючи численні діри в держуправлінні? Як зрозуміти, що глава держави не займається популізмом, граючи роль доброго царя, тримаючи рейтинг народної довіри й набираючи бали для своєї партії «Слуга народу»? З іншого боку, Зеленському у спадок лишився «старий» прокурор, судді й сила-силенна топ-керівників у різних галузях. Тож парламентські вибори – шанс для президента не залишитися голим королем і повною мірою втілити своє бачення розвитку країни, сформувавши уряд й оновивши силовий блок.
         
Далі – про важливе в економіці коротко:
  • з першого липня запроваджуються ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального;
  • у країні триває операція «Урожай-2019»: податківці виявляють неоформлених найманих працівників у сільському господарстві; викривають схеми ухилення від оподаткування;
  • норма, що зобов’язує підприємців продавати 30% валютних надходжень на міжбанківському валютному ринку, втратить дію з 20 червня. 

«Надходження бізнесу, зараховані на їх розподільчі рахунки упродовж 19 червня, вже не підлягатимуть обов’язковому продажу», - інформує прес-служба НБУ.

Такими подіями в економічному житті країни насичений нинішній тиждень. Якими будуть його підсумки, дізнаємося вже за декілька днів. Лишайтеся з нами й дізнавайтеся про цікаве й корисне у цифрах та коментарях!

Зображення: eba.com.ua, Цензор.Нет.
  Следите за нами в Telegram    •   19-06-2019, 10:02
  •   Gin
  •   385

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop