У МОЗ пообіцяли оперативно «модифікувати» реформу від Супрун

У МОЗ пообіцяли оперативно «модифікувати» реформу від Супрун

Учора в своєму традиційному «карантинному» зверненні Володимир Зеленський дав зрозуміти, що вкрай не задоволений реформою Супрун і її потрібно модифікувати. 

І хоча наслідки медичної реформи були відчутні і раніше: проти її другого етапу виступали лікарі, що виходили на мітинги та оголошували голодування, уся катастрофічність ситуації стала очевидною для влади лише зараз, у розпал пандемії. Розплющити очі на сутність реформи влада змогла лише після 1 квітня, коли стало зрозуміло, що грошей, які мали «піти за пацієнтом», вистачає хіба що «на дверний замок». Через нестачу коштів лікарні опинилися за межею виживання. 

Зеленський назвав приголомшливі цифри: через новий механізм фінансування в країні може бути звільнено до 50 тисяч медиків і закрито 332 лікарні. 

Від реформи, започаткованою У.Супрун, страждають, перш за все, екстрена медична допомога, багатопрофільні лікарні, онкоцентри, госпіталі ветеранів, дитячі лікарні, психіатричні клініки та протитуберкульозні диспансери. 

Дісталося від реформаторів і сільській медицині, де небагато пацієнтів і катастрофічно мало грошей, тому єдиний вихід із ситуації – одна лікарня на сотні кілометрів – поставив під загрозу життя і здоров’я людей, яким потрібна екстрена медична допомога. 

«Якщо ви мешканець, наприклад, Сумської області, то вам краще зовсім не хворіти, тому що прийдеться їхати на лікування за двісті кілометрів», - так прокоментував цю ситуацію президент. 

Директор Дніпровської обласної лікарні Інеса Шевченко, яка голодувала на знак протесту проти другого етапу медреформи, повідомила у своєму Фейсбуці, що президент її нарешті почув і тепер вона може припинити голодувати:

«Друзі, колеги, я не тішу себе ілюзіями і не чекаю, що завтра відбудуться глобальні зміни. Ми з вами всі разом виграли битву, але поки не війну з системою. Система знущалася над нами медиками, зіштовхувала нас з пацієнтами і смішно думати, що система так просто здасть свої позиції, адже її представники, будучи найближчим оточенням голови держави, брехали йому безбожно, переслідуючи свої інтереси. Сподіваюся, що за результатами нашої з вами першої спільної битви лікарні не стануть банкрутами, а медики безробітними».

Фото: І.ШевченкоФото: І.Шевченко

Лікарка пообіцяла, що, якщо реформа не зникне, а реорганізація не повернеться обличчям до людей, вона пройде всі міжнародні суди, аби реформу визнали геноцидом українського народу. 

З реакцією на звернення президента, шокованого ситуацією у медичній сфері, не забарилися у Міністерстві охорони здоров’я. 

Вже на сьогоднішньому брифінгу очільник МОЗ Степанов анонсував ті зміни, які дозволять «модифікувати реформу». При чому він пообіцяв виправити ситуацію негайно. З’ясувалося, що медицині бракує не лише коштів, а й стандартів лікування та заходів справжнього неупередженого аудиту, який би дозволив розставити всі крапки над   «і». Що запропонували у МОЗ?

По-перше, всі заклади охорони здоров'я, які надають спеціалізовану і високоспеціалізовану медичну допомогу, отримають фінансування з державного бюджету на рівні, не меншому ніж у 2019 році. По-друге, зарплатня медикам буде підвищена, на що з бюджету додатково має піти 11 млрд грн. Підвищення анонсоване вже на 1 липня, утім для цього МОЗ потрібно буде вийти з відповідного вимогою до уряду та Верховної Ради. Це дозволить внести зміни до бюджету. У Міністерстві обіцяють, що зарплатня зросте не менше, ніж на 50 %. Місяцем раніше, з 1 червня відповідно до Державної програми медичних гарантій будуть додатково фінансуватися нові пакети (первинна медична допомога; екстрена медична допомога, гострий інфаркт міокарда, гострий мозковий інсульт в стаціонарних умовах, а також 4 пакети для лікування Covid-19). Це фінансування, за словами міністра, дійсно, буде покривати всі потреби, з якими стикнуться медики в процесі лікування пацієнта від тієї чи іншої хвороби. 

У МОЗ пообіцяли оперативно «модифікувати» реформу від Супрун

З наступного тижня розпочнеться детальна експертиза всієї медичної інфраструктури, щоб визначити ефективність госпітальної мережі.

Тоді ж МОЗ почне розробку та затвердження нових державних стандартів надання медичної допомоги, для чого обіцяє залучити вчених та провідних фахівців галузі. За словами міністра, сьогоднішня ситуація є зовсім прикрою: лікарі надають медичну допомогу, не маючи відповідних стандартів. 

Після аудиту МОЗ розробить справедливі тарифи. Вони почнуть діяти тільки з 2021 року і будуть ґрунтуватися на ринкових заробітних платах для працівників галузі та якісних стандартах надання медичних послуг.

Виступаючи на брифінгу після міністра, голова профільного парламентського комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький запевнив, що Рада зробить усе, щоб зміни до бюджету, зорієнтовані на підтримку медицини, були якомога скоріше затверджені. Він назвав медицину «другим фронтом», від якого сьогодні залежить життєдіяльність усієї країни і запропонував удвічі збільшити фінансування медичної сфери з огляду на досвід західних країн, де витрати на медицину становлять до 10% ВВП. М.Радуцький також пообіцяв негайно переглянути законодавче забезпечення національни протоколів та стандартів якості, на основі яких будуть розроблені реальні тарифи надання медичних послуг. 


  Следите за нами в Telegram    •   5-05-2020, 16:01
  •   Gin
  •   315

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop