Вірус ненависті: чому пандемія викликала зростання ксенофобії?

Вірус ненависті: чому пандемія викликала зростання ксенофобії?

Пандемія коронавірусу із її планетарним розмахом, здавалося б, мала об’єднати людей у боротьбі із смертельною загрозою. Натомість COVID-19 лише посилив ксенофобію та расову дискримінацію у багатьох країнах. При цьому ненависть до інших виявляє себе не лише на побутовому рівні. Їй активно сприяють державні чиновники і навіть лідери країн. Дональд Трамп у списку «ковідних ксенофобів» посідає перше місце. На його расистські висловлювання вже звернули увагу в ООН.
 
Спеціальний доповідач з расизму E. Тендайі Ачуме, зокрема, заявив:

«Такі кризи, як коронавірусна пандемія, нагадують нам про те, що всі ми взаємопов'язані і що наше благополуччя взаємозалежне. Прикро бачити, як державні чиновники – в тому числі і президент США –  використовують альтернативні назви коронавірусу COVID-19».

Доповідач мав на увазі хибну практику Дональда Трампа називати коронавірус «китайським вірусом». На його думку, таке іменування COVID-19 сприяє ізоляції та стигматизації осіб, які мають китайське або інше східноазійське походження. Така риторика не є безневинною, адже протягом останніх двох місяців траплялися непоодинокі випадки, коли   такі особи піддавалися ксенофобським нападам, що варіюються від ненависницьких образ до відмови в наданні послуг і жорстоких актів насильства.

Днями основний конкурент Трампа на президентських виборах Джо Байден записав звернення, де сказав, що чинний президент пов’язав коронавірус з Китаєм, і американці вважають це ксенофобським та расистським явищем. 

В інтерв'ю телеканалу MSNBC конгресвумен Джуді Чу заявила, що в США росте кількість випадків дискримінації та нападів на американців азійського походження через ситуацію з COVID-19. Вона розповіла про кілька таких випадків: у Техасі чоловік поранив ножем трьох американців китайського походження; в Лос-Анджелесі 16-річна дівчинка була доставлена в лікарню після того, як її побили в школі, звинувачуючи в тому, що вона може бути носієм вірусу. ⁣

Вірус ненависті: чому пандемія викликала зростання ксенофобії?

Водночас у Китаї, де рівень пандемії знизився, страх перед «завезеними» випадками значно посилився. Через це до будь-яких осіб некитайської зовнішності, навіть якщо вони все життя мешкали у цій країні, ставляться із підозрою й агресією. Як повідомляє «Голос Америки», багато іноземців, що живуть в КНР, наразі не отримують усього спектру товарів та послуг. Дехто з них змушений покинути своє житло через утиски з боку сусідів, які не бажають мешкати поряд з іноземцями. Є в них проблеми з відвідуванням перукарень та магазинів.

З особливою нетерпимістю у Китаї наразі ставляться до представників негроїдної раси. Як повідомляє «Голос Америки», 11 квітня американське консульство в Гуанчжоу звернулося до громадян США афроамериканського походження з проханням уникати відвідування міста в зв'язку з посиленням дискримінації з боку китайської влади. 

Згідно із заявою консульства, «місцеві чиновники зобов'язали всіх людей, які контактували з афроамериканцями і африканцями, пройти обов'язковий тест на COVID-19 з подальшим карантином, незалежно від історії недавніх поїздок і попередніх карантинів». 
У чому виявляє себе ксенофобія щодо «чорношкірих» людей? Їх не пускають у заклади харчування та магазини, не беруть на роботу, при зустрічі на вулиці демонстративно затискають ніс і відходять у бік. 

Спалах ксенофобії унаслідок поширення COVID-19 спостерігається і в Грузії. Щоправда, тут об’єктами дискримінації стали не вихідці з Китаю, а свої ж громадяни, етнічні азербайджанці. 

Через те, що перші випадки коронавірусу були зафіксовані у Марнеульському та сусідньому з ним Болнісському муніципалітетах, де більшість населення складають азербайджанці, ненависть і агресія були спрямовані саме на них. 

Вірус ненависті: чому пандемія викликала зростання ксенофобії?

«Ви притягли сюди цю корону з Азербайджану та Ірану», «чим більше вас поїде, тим нам легше дихати буде», - такі коментарі стали з'являтися під повідомленнями про карантин в Марнеулі, повідомляє ВВС.

На жаль, в історії людства ріст ксенофобії часто співпадає з епідеміями смертельних захворювань. Зокрема, подібний спалах зафіксовано у Середньовіччі: у 1348-1349 рр. під час епідемії чуми християни-флагелланти влаштовували жорстокі антиєврейські погроми, звинувачуючи євреїв в тому, що саме вони стали причиною пандемії. 

З більш пізніх прикладів можна згадати спалах атипової пневмонії (SARS), яка призвела до зростання ксенофобії у Торонто в 2003 році, де спостерігалася безпрецедентна кількість нападів і дискримінації людей азійського походження. 

Чому так відбувається? Ксенофобія спалахує там і тоді, де і коли актуальні події накладаються на вже існуючі у суспільстві забобони й стереотипи щодо представників інших національностей. Приховувана роками ворожість виривається назовні всупереч здоровому глузду.

«У кризові періоди люди тяжіють до авторитарних, сильних лідерів. Вони налаштовані вороже до всього чужорідного, для них стає важливою їх власна ідентичність. Ці процеси поки тільки починаються, але в майбутньому вони можуть посилитися», - вважає німецький філософ Ф.Хюбль. 

Акцент на власній ідентичності водночас негативно відображається на ставленні до інших. Тож вірус ксенофобії зазвичай супроводжує віруси, що спричиняють пандемії.  


  Следите за нами в Telegram    •   22-04-2020, 14:52
  •   Gin
  •   300

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop