Благовіщення пресвятої Богородиці в світовому мистецтві: вибірка видатних витворів


Сьогодні, 7 квітня, православні християни відзначають Благовіщення пресвятої Богородиці. Це один з найбільших православних свят адже в цей день архангел Гавриїл повідомив Діві Марії про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.

Як відомо, біблійні образи є однією з основ світового мистецтва. Багато відомих художники присвятили свою творчість саме цій темі, особливо Богородиці.

ІА «ФАКТ» зробило вибірку картин великих художників, що зображують таїнство благовіщення Пресвятої Богородиці.
Володимир Боровиковський "Благовіщення" 1810-1820 рр.

Картина Володимира Боровиковського, яка була написана приблизно в 1810-1820 роках є одиним з двох характерних для його творчості типів - релігійні мотиви і світські портрети. Картина знаходиться в Російському музеї Санкт-Петербурга.


Василь Суриков "Благовіщення" 1914 р

Радість і величність Зустрічі художник підкреслює і звучним колоритом, і позою зображуваних персонажів у своїй роботі, яка звучить одночасно і камерно, особистісно, і масштабно. Картина знаходиться в Красноярську, в художньому музеї імені В.І. Сурикова. Представлена на XII виставці Союзу російських художників в 1914-1915 році, картина була зустрінута несприятливими відгуками колег і критиків. Їм здавалося, що іменитий художник не виправдав очікувань, що від нього сподівалися отримати набагато більше.


Леонардо да Вінчі "Благовіщення" 1472-1475 р

Картина, яка була написана художником у віці трохи більше 20 років, зображує діву Марію, яка сидить за пюпітром для читання біля входу в будівлю. Перед нею - уклінний ангел на засіяної квітами галявині. Фон картини утворює прекрасний краєвид зі стрункими кипарисами.


Тіціан "Благовіщення" 1565 р

Працюючи над цією картиною, Тіціан працював не тільки кистями, а й своїми пальцями, намагаючись в пориві натхнення показати образ, який його вразив. Він працював над цією картиною п'ять років, готуючи її до церкви. Вона не вийшла світлою, скоріше навпаки, досить скандальною і має «брудні кольори». Через це сучасники критикували Тиціана, але зараз ця робота вважається однією з найсміливіших як в його творчості, так і в ту епоху.


Данте Габріель Россетті "Благовіщення" 1850 р.

Незважаючи на те що картина є одним з найвідоміших творів майстра, вона була досить різко зустрінута критикою. Це пов'язано з відхиленням від канонічних законів: Марія зображена переляканою, та відстороненою від Гавриїла, адже подумала, що цей чоловік бажає здійснити замах на її честь. Вважається, що Марія, яка молилася під час божественного явища, зраділа невимовною радістю і точно не злякалася. Тому картину і розкритикували.


Ель Греко "Благовіщення" 1596-1600 рр.

Особливості творчості Ель Греко, що знайшли розгорнуте втілення в картині "Поховання графа Оргаса", позначилися в таких творах художника, як "Святий Мартін і жебрак", "Благовіщення" і багатьох інших. Зараз картина перебуває в Музеї образотворчих мистецтв у Більбао.


Гвідо ді П'єтро (Фра Анжеліко) "Благовіщення" 1426 р

У всіх зображень Фра Анжеліко є одна відмінна риса - вони забезпечені сучасними деталями. Так, на його великий фресці, виконаної для монастиря Сан-Марко, Діва Марія сидить на веранді з колонами, яка виходить в обнесений високою огорожею сад. Поза архангела теж є закликом - поклонитися Діві Марії. Мабуть, це "Благовіщення" - найзнаменитіша з усіх фресок, які перебувають в цьому монастирі. 


Сандро Боттічеллі "Благовіщення" 1485 р.

Слід зазначии, що Сандро Боттічеллі називають "лицарем Богоматері". Діва Марія і Ангел, в практично дзеркальному відображенні, розділені рядом колон в центрі сцени, але їх об'єднують промені божественного світла, що ллються уздовж крил схиленого ангела до Марії. У цьому творі вже видно руку зрілого майстра - і в складності композиції, і в його ліричних настрої, і в прозорості фарб.

Сандро Боттічеллі "Благовіщення" 1489-90 рр.

Боттічеллі зображує повну драматизму сцену Благовіщення. На підлозі строгі прямокутники, членування стін також вивірено. Архангел щойно прилетів до Марії. Він став на коліна. Мадонна і Архангел летять назустріч один одному. Їх зупиняє на мить тільки колонада, яка і стає розділяє елементом. Можна відчути рух в одязі ангела. Складки утворюють химерні хвилі. Біла завіса у колон струмує. Але суворий інтер'єр трохи стримує цей нестримний порив, який так і відчувається в усьому полотні.

Примітно, що Благовіщення історично виникає як одине з найперших свят, безпосередньо пов'язаних з Великоднем. Згідно давних уявленнь життя праведника - це доскональне коло, особливо якщо дата початку життя і смерті збігаються. Благовіщення - свято початку, за своїм змістом дуже схоже на Великодень.

  Следите за нами в Telegram    •   7-04-2020, 15:07
  •   Alina
  •   252

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
Armadatour Ani Lady Shop