Всеукраїнська школа онлайн: думки батьків, оцінки вчителів

Всеукраїнська школа онлайн: думки батьків, оцінки вчителів

Днями інтернет-простором ширився жарт про те, що, якщо карантин подовжать, батьки школярів винайдуть вакцину проти COVID-2019 набагато скоріше, аніж вірусологи. І дійсно, якщо підходити до навчання чесно й сумлінно, працювати дистанційно дуже важко – і учням, і вчителям, і батькам. Цифрова грамотність – це точно не та якість, якою може похвалитися Україна. Багато хто лише зараз опановує інтернет-майданчики, аби долучитися до дистанційного навчання. Вчителі пропонують дітям те, що «під рукою». Хтось скидає завдання через вайбер, хтось пише у Телеграм, хтось користується за старою звичкою електронною поштою. Тестові завдання готуються поспіхом: як наслідок, у них багато помилок і неточностей. Найбільш прогресивні педагоги знімають власні відеоуроки і викладають їх на ютубі. Втім, важко навіть уявити, скільки часу й зусиль коштує їм один такий ролик при тому, що працювати треба щодня з різними класами. Вчителі при цьому скаржаться і на значну емоційну напругу: вони не звикли працювати на камеру, тому через хвилювання роблять помилки навіть в елементарних поясненнях. 

Системності у такому навчанні замало, ефективності теж, адже «дистанційці» не вистачає основного – взаємодії учнів і педагогів, очей і посмішок та «розжовування матеріалу» до останнього – найслабшого – учня. 

Прогнози невтішні. Карантин, подовжений наразі до 24 квітня, імовірніше за все, на цьому не припиниться. А це означає, що школярі продовжать навчатися вдома. Щоб надати цьому процесу системності та збалансованості, МОН запускає проєкт «Всеукраїнська школа онлайн», готовий забезпечити дистанційне навчання під час карантину учнів 5–11 класів. Щоранку українські телеканали транслюватимуть для них уроки. 40 педагогів з Києва будуть навчати учнів зі всієї країни. Віртуальною всеукраїнською школою на період карантину стане Новопечерська школа, де зараз проходять зйомки уроків. 

Cкріншот

«Наше завдання як держави – забезпечити кожній дитині вільний доступ до знань. З цією метою в понеділок, 6 квітня, стартує проект «Всеукраїнська школа онлайн» », - заявив Зеленський у своєму відеозверненні.

Ініціатива, у цілому, прогресивна. Сидячи вдома діти зможуть отримувати знання від зіркових вчителів із застосуванням креативних методик. 

Утім, у цього проекту є і достатньо слабких місць. 

Що непокоїть батьків?
Найпоширеніше питання – технічне: а коли вдома на карантині п'ятеро дітей та один телевізор, який канал вмикати?!

Не секрет, що у багатодітних сімей бракує належного технічного забезпечення для всіх членів родини. Саме у таких домогосподарствах і виникає питання, як одночасно забезпечити доступ до уроків всім школярам різного віку?

Є також родини, переважно у селах, де взагалі жодного технічного пристрою немає. Тож діти змушені звертатися до сусідів, щоб отримати від вчителя завдання по скайпу. 

Є у батьків і проблеми з цифровою грамотністю, тому вони не можуть ані допомогти дітям, ані проконтролювати їх під час дистанційного навчання.

Більшість батьків уважають, що навчання – це суто вчительська справа, тому вони не цікавляться тим, чим займаються діти під час карантину. 

Всеукраїнська школа онлайн: думки батьків, оцінки вчителів

Як оцінюють проєкт вчителі?
Найбільшою проблемою такої форми навчання є несинхронізованість навчальних процесів. Звісно, існує міністерська програма з кожної дисципліни. Втім вона передбачає певну кількість годин на розсуд вчителя. Більше того, ліцеї та гімназії зазвичай працюють дещо на випередження. Застосовують і практику опанування складних тем до так званих «карантинних періодів»: у січні-лютому часто оголошуються карантини і навесні школярі змушені надолужувати програму. А це означає, що такі діти, переглядаючи уроки онлайнової школи, будуть лише повторювати матеріал, фактично залишаючись на місці. Для решти дітей, навпаки, це буде свіжий матеріал.

Не синхронізовані також підручники. У різних школах вони різні. Наприклад, хтось вивчає мову за Авраменком, а хтось за Глазовим. Хтось опанував один набір тем, хтось – інший. Це означає, що 6 квітня у школярів буде різний старт і різні можливості. 

Вчителі проєкту «Всеукраїнська онлайн школа» - це, як було анонсовано, зіркові київські вчителі. Зрозуміло, що вони звикли працювати зі своїм учнівським контингентом. Зовсім інша аудиторія та інші можливості у сільських школах, де вчителям через нестачу кадрів доводиться викладати одразу кілька предметів.  

Є і деякі суто психологічні проблеми в роботі онлайнової школи. Діти, як правило, звикають до манери викладання та пояснення саме своїх вчителів. Кожен предмет асоціюється в них із конкретним педагогом, його посмішкою, його жартами. І якщо біля дошки, ще й віртуальної, з’явиться не улюблена «Мар’іванна», а зовсім незнайомий вчитель, у учнів це може викликати стрес.   

Важливе, втім не озвучене у презентації питання – хто і як буде оцінювати знання учнів онлайнової школи? 

Виникає також питання оплати роботи вчителів. Якщо уроки проводитимуть 40 вчителів, замість тисяч, як буде нараховуватися вчительська зарплатня?

Не секрет і те, що «дистанційка» фактично вилучила з навчального процесу сумісників – фахівців вищої школи, яких ліцеї та гімназії запрошують для підвищення рівня підготовки своїх вихованців. Ці педагоги зараз залишилися і без годин і без зарплат, а їхні класи як додаткове безоплатне навантаження «тягнуть» інші вчителі.

Є побоювання, що через запровадження централізованого онлайнового навчання, бюджет, зорієнтований на школи, теж «оптимізують». 

Всеукраїнська школа онлайн: думки батьків, оцінки вчителівФото: Фейсбук Ольги Левковець

«Не зважаючи на те, що будуть проводитися такі уроки в Києві і я буду радити їх дітям, все одно я й надалі планую вести свою роботу. І на моїх уроках будуть мої діти – я в цьому впевнена, - розповідає ІА ФАКТ вчителька Вільногірської середньої школи № 3 О.С. Левковець. - Я вже скидала учням багато посилань на відео-уроки. Їм це нецікаво. На онлайн-уроки своїх вчителів вони ще збираються. Адже поважають своїх педагогів. А на уроки по телевізору – навряд. Хіба що сфотографуються на фоні екрану, щоб сказати, що вони ніби щось там дивилися. Тим більше, ми ніяк не можемо це проконтролювати. Це такий вік, коли їм важко сконцентруватися на відео, де щось монотонно розповідає якась вчителька. Більше того, я знаю, як у нас до цього ставляться батьки: Ви вчитель, Ви завжди проводили нам уроки, ми не будемо дивитись, що там показують у Києві. Ви нам ведіть свої уроки по скайпу».

Чи буде проєкт «Всеукраїнської школи онлайн» успішно імплементований у систему дистанційного навчання, покаже час.


  Следите за нами в Telegram    •   1-04-2020, 15:00
  •   Gin
  •   793

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop