«Дорогий» коронавірус: як країни перекроюють держбюджети через пандемію

«Дорогий» коронавірус: як країни перекроюють держбюджети через пандемію

Пандемія коронавірусу боляче вдарила по економіці країн, охоплених COVID-2019. Тим не менш, їх держбюджети були оптимізовані з огляду на боротьбу із небезпечним вірусом. В Україні зміни до основного кошторису держави з урахуванням пандемії наразі не внесені. Між тим, в уряді планують значно скоротити дохідну частину, водночас збільшивши витратну. Велика надія при цьому покладається на фінансову допомогу західних донорів.  

Держбюджет України можуть значно урізати
У нардепів є ще кілька тижнів, щоб проголосувати зміни до бюджету, - заявив заступник голови бюджетного парламентського комітету Олександр Трухін. За його словами, основний кошторис країни був «потрібен на вчора», утім з прагматичних міркувань, прийняття змін до нього можна ще трохи «потягнути». Якщо Рада проголосує за два закони, що входять до пакету вимог МВФ, у нашої країни є всі шанси отримати 10 мільярдів макрофінансової дороги. Окрім МВФ, планується також співпраця зі Світовим банком, ЄС, ЄБРР та іншими міжнародними фінансовими установами, які можуть підтримати Україну фінансово. Як повідомив голова уряду Денис Шмигаль, учора ЄС вже виділив 80 млн євро на підтримку України у боротьбі з коронавірусом.

Наразі в Кабміні виходять з того, що потрібно серйозно скоротити дохідну частину бюджету. Її планують зменшити на 122,9 млрд грн – за рахунок зменшення обсягів різних типів податків, рентної плати, ввізного мита. 

При цьому витратна частина значно збільшується. 97,1 млрд грн. – таку суму планують виділити на боротьбу з коронавірусом в Україні. Для цього у складі держбюджету передбачається створення спеціального Фонду боротьби з Covid-19 та її наслідками. На що планується витрачати кошти Фонду?

«Дорогий» коронавірус: як країни перекроюють держбюджети через пандемію

Перш за все, на фінансове забезпечення галузі охорони здоров’я. Йдеться про доплати до зарплатні лікарям, купівлю медичного обладнання, придбання матеріалів (тестів, матеріалів для вірусологічних лабораторій, апаратів ШВЛ, засобів індивідуального захисту). Витратною частиною Фонду також передбачений соціальний захист громадян. Маються на увазі доплати громадянам України, надання фінансової допомоги Фонду  державного соціального страхування на випадок безробіття та надання трансферту Пенсійному фонду України. Крім того, Фонд передбачає відновлення видатків та надання кредитів за бюджетними програмами, які були скорочені тому, що, власне і виник цей Фонд. 

«Щойно ця боротьба буде завершена, всі видатки будуть повернені і ми продовжимо фінансувати розвиток економіки», — заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Відмова від «чорного нуля» у Німеччині
Німеччина пішла на безпрецедентний крок, уперше в історії схваливши антикризовий пакет, призначений для фінансування протиепідемічних заходів не за рахунок можливостей держбюджету, а за допомогою кредитних коштів. Для Бундестага це означає відмову від механізму, відомого як «чорний нуль» (ні кредитам, все за кошти бюджету), і величезний бюджетний борг у 156 млрд євро. Таке рішення підтримали практично всі політичні сили. Депутати також проголосували проти закріпленої в Основному законі норми, яка забороняє зростання держзаборгованості.  600 млрд євро також передбачили для підтримки приватних компаній у рамках спеціального Фонду економічної стабільності. 

Значне скорочення економіки Італії
Італія – країна,   яка найбільше потерпає від короанвірусу, виділяє на боротьбу з пандемією 25 млрд євро. 

Що означають ці додаткові витрати для бюджету Італії? Те, що його дефіцит у 2020 році буде вище 3% від ВВП – максимального показника, встановленого правилами ЄС. Міністр економіки Роберто Гуальтьєрі вже попередив уряд, що економіку Італії може очікувати «значне скорочення» в річному прирості ВВП в 2020 році.

«Дорогий» коронавірус: як країни перекроюють держбюджети через пандемію

Найбільший антикризовий пакет в історії США
22 трлн доларів виділяє для подолання коронавірусної кризи США. Якщо ж до запропонованих сенатом заходів додати кошти, виділені Федеральною резервною системою США, то загальна сума становитиме не $ 2 трлн, а близько $ 6 трлн. Це близько 30% річного ВВП США.  Експерти Bank of America вже констатували початок в США рецесії. Вони прогнозують рекордне зниження ВВП в першому кварталі на 12% щодо попереднього. 

Між тим аналітики Boston Consulting Group констатують початок рецесії світової економіки. Вони вважають, що пандемія запустила механізм так званої «реальної рецесії», яка передбачає зростання капітальних витрат, що спричиняє економічний спад. Падіння економіки викликають також шок і панічні настрої, котрі впливають на попит і пропозицію. 

Росія – без змін у бюджеті
Сьогодні Держдума дозволила направляти кошти на боротьбу з коронавірусом без внесення поправок до бюджету на 2020 рік. У пояснювальній записці до законопроєкта зазначається, що такий захід дозволить забезпечити своєчасне фінансування заходів щодо профілактики та усунення наслідків поширення COVID-2019. Для протидії пандемії планується виділити 300 млрд рублів шляхом оптимізації інших витрат. Зокрема в РФ планують відтермінувати будівництво доріг. Фінансування плану щодо боротьби з COVID-2019 у Кремлі вважають першочерговим. При цьому в кабміні передумали давати анонсовану раніше відстрочку по виплаті дивідендів держкомпаній на півроку. 


  Следите за нами в Telegram    •   31-03-2020, 18:28
  •   Gin
  •   176

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop