Вчених, які розробили експрес-тести на коронавірус, «віддячили» неоплачуваною відпусткою


20 березня, у своєму відеозверненні до українців президент Володимир Зеленський розповів, що наші вчені розробили першу партію експрес-тестів на коронавірус.

«Ми отримали першу партію експрес-тестів, які виготовили в Інституті молекулярної біології Національної академії наук України. Я дуже вдячний нашим вченим за те, що вони змогли це зробити в короткі терміни», - сказав президент.


Однак замість того, щоб підтримати вчених і налагодити масове виробництво цих експрес-тестів, керівництво НАН України відправило біологів університету в неоплачувану відпустку. Про це розповіла провідний науковий співробітник Інституту молекулярної біології, доктор біологічних наук Оксана Півень.

«Ми, і не тільки наш інститут, зараз у відпустці за свій рахунок. Є проблеми з базовим фінансуванням - тобто грошима на зарплати згідно штатного розкладу. Ситуацію з фінансуванням інституту я коментувати не буду. Це не моя компетенція. Для цього є прес служба НАН України, мабуть, прес служба МОН, Кабінету міністрів. Я думаю, вам там краще і професійно пояснять, де гроші, чому наука не дофінасується протягом останніх десятиліть. Чому це не в пріоритеті нашої Державної стратегії?», - написала Оксана Півень на своїй сторінці в Facebook.

Також вона додала, що ситуація з відпустками за власний рахунок, або переходу установи на 3 або 4 робочих дня (бо не вистачає коштів на оплату праці), не є чимось новим. Це "хороша" щорічна традиція.

Крім цього, біолог розповіла, що метод заснований на виявлення нуклеїнових кислот вірусів (ДНК або РНК) або інших патогенів. Для цього потрібна реакційна суміш з ферментом полімеразою, прилад, навчений персонал, і найголовніше - специфічні праймери, які підібрані і сконструйовані для розпізнавання патогена коронавируса. Дівчина підкреслила, що ПЛР тест потребує обладнаних укомплектованих лабораторій.

«Можливо це звучить цинічно, але коронавірус мав-таки потрапити в Україну, щоб кожен з Вас, шановні, від депутата і міністра до простої людини зміг відчути той ганебний стан фінансування науки і медицини - за залишковим принципом, тобто щоб не померли. І не треба мені писати, що зараз не час мовчати. Ми всі ці роки не мовчали. Сененко вже пальці в мозолі стер, пишучи про недофінансування, масовий дрейф вчених на захід, про те, що вже дуже скоро, тут науку робити не буде кому. Всі мітинги і акції вчених зазвичай не привертали великої уваги. Це й не дивно, тому що нас в принципі мало, ми вимираючий вид в Україні», - написала Оксана Півень.

Крім цього, біолог зазначила, що вакцину обов'язково розроблять, але не у нас, тому що в Україні немає достатніх коштів для проведення належної наукової роботи, а вакцина на порожньому місці не з’явиться.


«Це кропітка і тривала робота. А ми будемо її купувати з-за кордону, але тільки ті, хто зможе собі це дозволити», - додала дівчина.


Водночас, вчені з австралійського Університету Квінсленда, американські біотехнологічні компанії Moderna і Inovio, а також американський Національний інститут алергії та інфекційних захворювань в даний момент розробляють вакцину від коронавирусної інфекції. Разом з тим, американська компанія Moderna вже прищепила чотирьох добровольців експериментальною дозою нового препарату. Генні інженери обіцяють представити перші робочі зразки через кілька місяців. Однак готові вакцини повинні проходити суворий комплекс доклінічних випробувань для гарантії їх безпеки для людей і з'ясування їх ефективності.

Більшість тестованих зараз препаратів розроблені на основі загальнодоступної інформації про геном коронавирусу, що є істотним мінусом, адже для доказу ефективності вакцини необхідні тести на живому вірусі, тобто на людях. Керівник швейцарського Інститут біомедичних досліджень Лука Варані заявив, що перші наукові результати повинні буде отримано протягом трьох-шести місяців, однак поки препарат отримає все допуски і вийде на ринок, пройде як мінімум два роки.

  Следите за нами в Telegram    •   25-03-2020, 16:18
  •   Alina
  •   321

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop