Яким банкам непереливки? Чи страшна пеня за комірне? Кому потрібна «держава в смартфоні» та чому слід перевіряти туроператорів?


Стабільно позичаємо – стабільно платимо...
Протягом цього року Україні потрібно виплатити близько 417 млрд грн. При цьому золотовалютні резерви країни становлять 20 млрд доларів. Такі дані оприлюднив прем’єр-міністр Володимир Гройсман в ефірі вінницького телеканалу «Віта». 

Нагадаємо, що Вінниця – рідне місто посадовця. Після інавгураційної промови президента Зеленського прем’єр Гройсман 20 травня вирішив написати заяву про відставку. Проте наприкінці місяця нардепи не проголосували за таке рішення очільника уряду. Недавно стало відомо, що Гройсман піде на вибори в Раду на чолі партії «Українська стратегія». Днями було оприлюднено «десятку» цієї політсили. Її переважно складають підлеглі прем’єра – міністри та заступники міністрів. Тож як прем’єр, Гройсман може схиляти на свій бік потенційних виборців, розповідаючи в медіапросторі та на державному «Урядовому порталі» про «виконання всіх зобов’язань» і стабільність як «наш шлях». 

Загалом такі заяви прем’єра поки що мають сприятливе підґрунтя, оскільки за припущеннями експерта Богдана Данилишина в літні місяці очікується дефляція і загалом прогнозується тенденція до уповільнення темпів інфляції. На споживчому ринку у травні порівняно із квітнем вона становила 0,7%, з початку року – 4,2%.

Не гривнею, так копійкою… З 10 червня почато нарахування пені боржникам за комунальні послуги, що накопичилися з 1 травня. Як інформує Перший діловий канал, відповідні норми містяться в законі «Про житлово-комунальні послуги». Розмір штрафу має бути визначений у договорі з постачальником. Він не може перевищувати 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Споживачам, котрі вчасно не отримали субсидію й не сплатили за комірне, пеня не нараховуватиметься.

За даними Держстату, на кінець березня заборгованість українців за газ становила понад 32 млрд.грн, за опалення та гарячу воду – 22,4 млрд., за утримання будинків і споруд – 4,5 млрд., за холодну воду – 3,4 млрд., за вивезення сміття – 0,7 млрд., за електрику – 6 млрд.грн.

Середні нарахування за житлово-комунальні послуги, з урахуванням електроенергії (із розрахунку 150 кВт·год), на одного власника особового рахунку в березні становили понад 2296 грн. 

Нагадаємо: мінімальна зарплата в Україні становить 4173 грн.

 

Графік узято з сайту Державної служби статистики України
     
Що ж до експертної оцінки такого штрафу, як пеня, керівниця житлово-комунальних програм громадської мережі ОПОРА Тетяна Бойко, яку цитує «Німецька хвиля»,  висловила сумнів, що ініціатива буде дієвою, оскільки пеня є суто символічною і не застосовується до вже накопичених боргів за комунальні послуги.

Оцифрована «держава»: чи на часі? 
Цього тижня має початися експертне обговорення концепції «Держава у смартфоні». Про це сказав радник Президента України Михайло Федоров після зустрічі з представниками Академії електронного управління Естонії.

Зауважимо, що судячи з попередніх заяв членів команди президента, проект стосується переважно послуг «єдиного вікна», розширення переліку та спрощення процедури. Крім того, йдеться про розвиток електронної ідентифікації в країні. Сайт президента цитує першого заступника голови Держагентства з питань електронного урядування Олексія Вискуба:

«Сьогодні громадянам доступні такі засоби е-ідентифікації, як електронний підпис, MobileID, BankID, ID-картка, але рівень їхнього використання є дуже низьким. Серед причин – брак відповідних навичок, складні зарегульовані процедури, відсутність доступної інформації та широкої мережі надання цих сервісів, застарілі технології. Відповіді на всі ці виклики будуть представлені у новій концепції та відповідному плані. Згідно з ним, до кінця 2019 року українцям мають бути доступні понад 200 пріоритетних електронних послуг. Але їхні переваги українці відчують лише за умови успішного розвитку е-ідентифікації».

Зазначимо, що ідея «держави в смартфоні» викликає певні тривожні тенденції: а чи правильно суть державних функцій розуміє президент і його команда? Оскільки спрощені послуги – це ніяк не першочергове прагнення українців. Безперечно, нові центри адмінпослуг, створені і пропаговані попередньою владою – суттєвий крок до комфорту. Проте що важливіше для пересічного споживача: вартість послуги, приміром, комунальної, чи спосіб її сплати? З іншого боку, функції держави, в якій іде війна, наявна непроста криміногенна ситуація, полягають насамперед у забезпеченні мирного неба, правопорядку, гідних статків, справедливих цін на енергоносії та багато іншого, що ніяк не поміщається у смартфоні. Критикуючи «державу в телефоні», підприємець і політик Геннадій Балашов для прикладу заявив, що йому потрібен від держави контроль за дорогами й за порядком: 

«Звертатися до держави зазвичай нас змушує сама держава. Нам потрібна не «держава в телефоні», а скасування багатьох функцій держави».

Чи з того боку заходилася президентська команда реформувати країну? Час спливає, суспільство чекає на конкретніші кроки в урегулюванні болючих для більшості економічних питань.

Які банки в «мінусі», а які – в «плюсі»?
Дев’ять з 77 українських банків на 1 травня показали збиток. Місяць тому їх було 8, інформує видання minfin з посиланням на Нацбанк.
Список збиткових полишив РВС Банк. Поповнили перелік МТБ Банк і Юнекс Банк. Найбільший «мінус» - у «дочки» російського Сбербанку — 742,4 млн грн. На другій сходинці в антирейтингу — Укрсоцбанк, який перебуває на фінальній стадії приєднання до Альфа-Банку. Третє місце посідає Кредит Дніпро, його збиток сягнув 120 млн грн. Також у списку збиткових - Правекс Банк, Місто Банк, Альпарі Банк та Український капітал.

Що стосується найприбутковіших банківських установ, то за підсумками чотиримісячної роботи, найкращі показники має державний Приватбанк. Його прибуток - понад 10 млрд грн. Другий — Райффайзен Банк Аваль, що заробив 1,45 млрд грн., На третьому — ПУМБ — 942,3 млн грн.

Місяць тому третій рядок посідав ОТП Банк — 793 млн грн. Нині «дочка» угорської групи - на 4 місці з невеликим відставанням: її «плюс» - 869,3 млн грн. На п'ятому місці ще один банк з іноземним капіталом — Укрсиббанк (762,23 млн грн). Це місце полишив російський Промінвестбанк, який цього разу на 7 позиції.

За прогнозами НБУ, в поточному році прибутковість сектору залишиться високою. Довідково: торік прибуток банківської системи сягнув історичного максимуму – 21,7 млрд гривень.

Як не зіпсувати закордонний відпочинок? 
Народний депутат Анна Романова обурилася в соціальній мережі імітацією, за її словами, діяльності Кабміну та Департаменту туризму. На думку нардепа, 

«зараз порушують права туристів одні, а забирають ліцензії у маловідомих туроператорів або в тих, які вже і так 4 роки як збанкрутіли і не працюють. До прикладу - «Гарячі Тури» припинили працювати ще у 2015 році, кинувши сотні туристів, там купа кримінальних справ. І зараз, щоб продемонструвати «бурну діяльність» у них показово забрали ліцензію. А ті туристичні компанії, на які найбільше скарг - «недоторкані» та кришуються».

Таке обурення у Романової викликав пост у соцмережі заступника міністра економічного розвитку і торгівлі України Михайла Тітарчука. 
  
Фото узято з Фейсбук-акаунта М.Тітарчука 

Посадовець повідомляє, що трьом операторам — ТОВ «Мережа агенцій «ГАРЯЧІ ТУРИ»», ПП «ЛАКІ-ТУР», ПП «ДІОНІС-ПРАГА-УКРАЇНА» анульовано ліцензії через ігнорування, затверджених урядом умов. На його думку, це означає, що в Україні стане менше на кілька тисяч ошуканих туристів. Повідомляється, що Департамент туризму та курортів провів 13 перевірок, три з них позапланові. З’ясувалося, що лише 4 туроператори добросовісно виконують ліцензійні умови. 

«У випадку ще семи операторів — умови виконуються частково. Так компанії отримали від Департаменту розпорядження про усунення порушень. Здебільшого, вони стосуються відсутності у керівників філій необхідного стажу в сфері туризму, не подані статистичні звіти, відсутність оновлених даних (гарантії банку, закриття філій, нові договори страхування) в органі ліцензування».

Представник міністерства закликав перевіряти операторів до купівлі туру. У разі виявлення порушень ліцензійних умов, він радить звертатися до Міністерства економічного розвитку та торгівлі, щоб убезпечити інших туристів. З пам’яткою для подорожуючих за участі туроператора можна ознайомитись за посиланням.

ІА «ФАКТ» бажає вам, шановні читачі, приємного тижня і позитивних вражень! А ми вже готуємо для вас наступну інформаційну подорож економічними подіями.

Фото обкладинки взято з сайту Радіо Свобода  Следите за нами в Telegram    •   11-06-2019, 16:06
  •   Maria
  •   581

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop