На хвилі коронавірусу Україна може знову схвалити російську мову

Українські декомунізатори і мовні інспектори б'ють на сполох: влада намагається скасувати ряд норм про українізацію. 

На хвилі коронавирусe Україна може знову схвалити російську мову

Наразі у Верховній раді циркулюють чутки про те, що на позачерговому засіданні Ради в четвер буде розглянутий законопроект «Про боротьбу з економічними наслідками поширення коронавирусу», яким скасують багато пунктів щодо українізації. За даними з кулуарів парламенту, можуть зняти мовні квоти на ТБ, а також дозволити показувати продукти, зроблені за кордоном, практично без обмежень.

Не дивно, що першим забив на сполох колишній директор інституту нацпам'яті, а нині депутат «Євросолідарності» Володимир В'ятрович. Його турбує той факт, що можуть зняти «Мовні квоти» на радіо і телебачення: це дозволить каналам заощадити грошей в кризовий час - менше витрачати на дубляж і ставити в ефір більш рейтингові російськомовні фільми та шоу. На телеканалах може знову зазвучати російська мова, і штрафувати за це буде не можна.

Скріншот з Facebook

Нагадаємо, що закон про українізацію передбачає 75% української мови в телеефірі і дублювання українською мовою всіх іноземних фільмів. Але що особливо лякає В'ятровича, так це показ фільмів до 9 травня, а також кінострічок, «спрямованих проти незалежності України, які поширюють російську або комуністичну пропаганду, принижують українську націю або мову, або учасниками фільму є особи, включені до переліку загроз національної безпеки». 

Підримує позицію В'ятровича український журналіст Микола Княжицький. Він закликає опозиційни сили не допустити такого розкладу подій.

«Друзі! Інформую, що під виглядом захисту від коронавірусу зараз готуються пропозиції про скасування закону про мову. Ми з Volodymyr Viatrovych , Sofiya Fedyna , Вікторія Сюмар, усією фракцією ЄС не допустимо цього. Закликаю до солідарності колег з інших фракцій», - написав він в своєму «Фейсбуці».

Скріншот з Facebook

Уточнимо, що свого часу В'ятрович складав «чорні списки» кінематографу, які ставлять під заборону фільми, «загрозливі для нацбезпеки». 

«Це фактичне скасування українізації на ТБ, та й не тільки її. Знімаються і інші обмеження - на обсяги показу реклами, на фільми, які не мають прокатних посвідчень. А також на цензуру - можна транслювати фільми з чорних списків Мінкульту. Деякі пункти запропонованої лібералізації виходять далеко за межі власне карантину і навіть економічної кризи. Так, наприклад, введення 90%-х квот на мову відкладається аж до 2026 року, а українізація культмасових заходів - до 2024-го», - пояснює законопроект Телеграм-канал «Політика держави».

На думку творців законопроекту, у світлі наближення економічної кризи цілком логічно зняти зайві витрати, викликані українізацією - як на дубляж, так і на виробництво локального контенту, який часто гірше того, що можна купити на світовому ринку. 

Деякі експерти вважають, що такими рішеннями президент і Рада намагаються підняти свої рейтинги і зміцнити політичне становище. Крім того, це може пом'якшити стрес, викликаний заходами щодо обмеження прав і свобод людей в зв'язку з епідемією коронавирусу. 

«Нас вимушено загнали по домівках, заборонивши користуватися громадським транспортом, переміщатися по країні, виходити на вулицю без крайньої потреби. Що залишається робити в таких умовах? Сидіти вдома, дивитися телевізор. Так що влада, знімаючи мовні обмеження, просто себе оберігає», - вважає блогер Валерій Кошовий.

Хто конкретно лобіює мовні послаблення, офіційно не говориться, ініціатива, за словами В'ятровича, виходить від робочої групи, яка пише проект закону про боротьбу з економічними наслідками поширення коронавируса. Однак, за інсайдерськими даними, руку до подібної ініціативи доклали телевізійники з холдингів Коломойського, Льовочкіна, Медведчука та Ахметова.

Зрозуміло, що даний законопроект підтримується далеко не усіма представниками різних політичних групп.  Следите за нами в Telegram    •   24-03-2020, 14:58
  •   Gin
  •   44

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
Armadatour Ani Lady Shop