Бути чи не бути надзвичайному стану в Україні?

Бути чи не бути надзвичайному стану в Україні?

Сьогодні Верховна Рада мала зібратися на позачергове засідання для запровадження надзвичайного стану в країні. Народні обранці повинні були ухвалити відповідний законопроєкт, ініціатором якого мав виступити уряд. 

Однак як у Кабміні, так і в парламенті думки щодо цього рішення розділилися.  За словами Д.Арахамії, на погоджувальній раді 23 березня депутати обговорили позицію фракцій стосовно «коронавірусного» законопроєкту і з’ясувалося, що голоси поділилися навпіл:  половина – «за», половина – «проти». Зокрема категоричну позицію проти НС посіла опозиція, очолювана екс-президентом Петром Порошенком.

«Надзвичайний стан – арешти, цензура, конфіскації – навряд чи вже зупинить вірус. А от економіку – покладе остаточно, доведе до стану клінічної смерті. І у нас забракне ресурсів на боротьбу з корона- та іншими вірусами, на зарплати, пенсії тощо», - так аргументує свій спротив надзвичайному стану колишній гарант. 

І у якості ще одного залізобетонного аргументу додає, що, мовляв, у цього президента влади і так вдосталь, набагато більше, ніж у будь-кого з попередників.

Немає одностайності і в уряді. Ініціатором надзвичайного стану цілком очікувано виступає міністр охорони здоров'я Ілля Ємець. Як повідомляється на офіційній ФБ-сторінці МОЗ:

«Міністр закликав народних депутатів проявити силу волі, не боятися, а заради порятунку українців зібратися і проголосувати за введення надзвичайного стану». 

Скріншот з соцмережі

На думку І.Ємця, ця крайня запобіжна міра дозволить стримати пандемію в Україні.

«Я говорив про це ще з першого дня своєї роботи в уряді. Це треба було робити з самого початку. Якби це вдалося, то такого поширення, яке зараз геометрично розвивається, не було би», ‒ заявив голова МОЗ в ефірі 112 каналу.

Ідею найбільш жорсткого сценарію у протидії коронавірусу підтримує і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Однак в уряді є і ті, хто має сумніви щодо доцільності радикальних мір. Окрім того, що вони завдадуть нищівного удару по економіці, є ще один ризик – це наші люди, які можуть просто проігнорувати рішення влади.

Проти запровадження надзвичайного стану висловився і прем’єр-міністр Денис Шмигаль, який під час учорашнього ефіру програми «Свобода слова» зазначив:

«На даний момент немає потреби запровадження надзвичайного стану в Україні. Цього тижня так не виглядає, що є така потреба вводити надзвичайний стан в Україні».

На його думку, тих заходів, які вже уведено в країні, цілком достатньо для стримування поширення COVID-19.

Бути чи не бути надзвичайному стану в Україні?

Категорично проти НС виступають і представники бізнесу. Європейська Бізнес Асоціація, Асоціація «ІТ України», Спілка українських підприємців, Український клуб аграрного бізнесу поширили спільну заяву, у якій підтримали зусилля президента Зеленського, уряду та місцевого самоврядування щодо протидії COVID-19, але висловились проти запровадження надзвичайного стану. Бізнес-асоціації звертають увагу гаранта на те, що уряд і так вже заборонив роботу цілої низки індустрій. 

«Дуже важливо при мінімізації ризиків розповсюдження забезпечити функціонування каналів збуту для бізнесу, адже якщо зупинити більшість компаній, мільйони українців втратять роботу, а бюджет – велику частину доходів. Соціальні наслідки будуть дуже негативними, велика кількість людей, не маючи накопичень та втративши засоби до існування, від відчаю може вийти на вулицю з протестами, а фінансових і організаційних ресурсів для боротьби з вірусом у держави стане набагато менше. Відповідно, наслідки від пандемії стануть справді критичними», – заявляють представники бізнесу.

На думку заявників, Україна і так застосувала безпрецедентно жорсткі міри для протидії коронавірусу. В інших країнах діяли набагато ліберальніше.

Бізнес-асоціації запропонували уряду зосередити увагу на тих ініціативах і рішеннях, що зможуть, на їхній погляд, посилити протипандемічні заходи:

- виконати зобов’язання перед МВФ,-зупинити фінансування державних програм і вивільнені кошти спрямувати на протидію вірусу;
- виявити «неіснуючих» отримувачів соціальних пільг;
- забезпечити мінімальний дохід працівникам, які постраждали під час карантину.

Автори заяви вважають, що держава має зробити все, аби не допустити зупинки підприємств. 

Заступниця голови Офісу президента Юлія Ковалів надала свій аргумент проти радикальних мір у країні. За її словами, 70% нашої експертної виручки надають металурги та аграрії, тобто ті галузі, які зупинити не можливо, адже тоді доведеться зупинити всю економіку.
 
Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко своєю чергою заявив, що надзвичайний стан в Україні можуть запровадити, якщо кількість хворих на COVID-19 сягне “багатьох сотень”.


  Следите за нами в Telegram    •   24-03-2020, 13:05
  •   Gin
  •   336

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
Armadatour Ani Lady Shop