«Заразні» фейки: хто і для чого дезінформує суспільство під час пандемії коронавірусу?

«Заразні» фейки: хто і для чого дезінформує суспільство під час пандемії коронавірусу?

Пандемія – ситуація надзвичайна і не лише тому, що вона несе загрозу здоров’ю та життю людей. Вона шкодить також їх психічному стану, адже супроводжується страхом перед невизначеністю: що буде завтра, як виявить себе вірус, кого торкнеться, які заходи протидії будуть вжиті. Для пересічного громадянина епідемії та пандемії – теми психологічно чутливі. Вони принципово не вкладаються у його картину світу,   адже суперечать стабільній буденності. Катаклізми, катастрофи, епідемії через їх нетиповість, вихід за звичні межі дають плідний ґрунт для недобросовісних журналістів та  дописувачів соцмереж. У нестандартній ситуації легко продукуються і активно «ковтаються» читачами найбільш безглузді фейки. Адже межа між реальністю, що стає усе більш непередбачуваною, та вигадками, які імітують її, стає доволі розмитою. 

Не стала винятком і пандемія коронавірусу, яку у ВООЗ вже назвали «інфодемією» через надзвичайно велику кількість фейків, чуток та домислів.  

Хто і для чого, користуючись нагодою, продукує фейки?

Будь-яка неординарна інформація, важлива для читачів, змушує їх переглядати та «шерити» матеріали. Чим більший ажіотаж викличе контент, тим вище його рейтинговість у медіапросторі, і відповідно більше рівень монетизації. 

Це лише одна з причин свідомого дезінформування суспільства. Є також інша, більш поширена за умов політичної нестабільності у нашій країні. Йдеться про «розкачування ситуації», яке за умов високої психологічної напруженості населення може принести відповідні політичні дивіденди. Таким «фейкоробам» важливо показати, що ситуація із коронавірусом у країні вийшла з-під контролю, влада не в змозі упоратися з пандемією, одним словом, «усе пропало». 

Є і ше одна, «аполітична», причина продукування і поширення коронавірусних фейків. Це природна ірраціональна реакція людини на те, що викликає страх. Справа у тому, що вигадки заради самозаспокоєння відчуття страху на певний час блокують. Характерно, що люди протиставляють коронавірусу те, чим вони звикли боротися із знайомими хворобами. Соцмережами ширяться рецепти, де ключовими інгредієнтами для протидії підступному вірусу виступають часник, горілка, сеча, морська сіль. Для убезпечення від COVID-2019 народні цілителі рекомендують приймати гарячу ванну і навпаки: вбивати вірус тривалим перебуванням на морозі. Вони запевняють, що коронавірус гине від електросушарок для рук та УФ-ламп, хлорного вапна та спирту. Розтиражованих порад дуже багато. Недарма у Фейсбуці щодо цього виник жарт:

«Звідки у мене у моїй френд-стрічці стільки вірусологів? Раніше самі політологи були…» 

Усі ці фейкові поради ВООЗ спростувала та прокоментувала на своєму офіційному сайті https://www.who.int. До речі, невдовзі після появи нового коронавірусу Всесвітня організація охорони здоров’я представила інформаційну стратегію протидії фейкам як один з чотирьох своїх пріоритетів у боротьбі з ним.  Адже деякі з них не є безневинною дезінформацією. Навпаки, невірне розуміння профілактичних засобів здатне значно зашкодити людському здоров’ю.
 
«Заразні» фейки: хто і для чого дезінформує суспільство під час пандемії коронавірусу?

Допоки в Україні не прийнято закон про дезінформацію, «фейкороби» роблять свою брудну справу, не турбуючись про відповідальність. Щоправда, коронавірусними фейками почала опікуватись СБУ. Зокрема, у відомстві спростували фейк про нібито нічне розпилення над Києвом гелікоптерами хімічних речовин для дезінфекції. Людям радили зачиняти вікна та балкони і не перебувати на вулицях з 23-00 до 5-00. Облудна інформація ширилася не лише столицею, а й іншими містами. Багато хто сприйняв її як правдиву новину. 

В СБУ попередили, що автори подібних нісенітниць потраплять під їх пильне око, адже у відомстві знають, для чого продукуються фейки.

«Заразні» фейки: хто і для чого дезінформує суспільство під час пандемії коронавірусу?
  
Ледь встигли у Службі безпеці нейтралізувати один фейк, як інформпростір захопило інше фейкове повідомлення – про заборону прогулянок із дітьми вулицями міст під загрозою адміністративної та кримінальної відповідальності. Недостовірну інформацію вивела на чисту воду Національна поліція. Вона пообіцяла, що «до відповідальності будуть притягнені особи, котрі поширюють завідомо неправдиву інформацію». У Нацполіції цілком слушно закликали громадян критично ставитися до такого роду повідомлень і використовувати для отримання інформації лише офіційні джерела. 

«Заразні» фейки: хто і для чого дезінформує суспільство під час пандемії коронавірусу?

Інфодемія (інформаційна пандемія), яка супроводжує поширення COVID-2019 – явище планетарного масштабу. В країнах, де спостерігаються випадки захворювання новим вірусом, ширяться теорії змови (США проти Китаю, Росії проти європейських країн), технологічні пояснення пандемії (на кшталт тієї, що коронавірус - це електронний вірус, який передається через мережі 5G, що активно тестуються) та нісенітниці, що стосуються поширення вірусу (наприклад, COVID-2019 не поширюється у країнах зі спекотним вологим кліматом). Для нашої країни характерні дещо інші домисли: недовіра владі спричиняє чутки про те, що реальні цифри хворих на коронавірус замовчують.  

Особливо жорстко протидіють коронавірусним фейкам у Китаї. Тепер поліція не просто блокує фейкові повідомлення, але й приходить за тими, хто їх написав. 

Стандартною порадою щодо убезпечення себе від фейків є правило – керуватися під час пандемії лише тією інформацією, що надходить з офіційних джерел. Як відомо, найдієвіші фейки – ті, що схожі на правду, як, наприклад, у випадку із патрулюванням вулиць із метою «відлову» дітлахів, що тиняються дворами під час карантину. Якщо такі повідомлення ви прочитали у соціальних мережах і не знайшли жодної згадки про анонсований захід на офіційних ресурсах, ви маєте справу з фейком. Такій інформації не можна довіряти. 


  Следите за нами в Telegram    •   18-03-2020, 13:56
  •   Gin
  •   388

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
Armadatour Ani Lady Shop