Валерій Сокуренко запевняє в успіхах харківської поліції. Коментарі ветеранів ОВС та оцінка населення


Начальник ГУНП в Харківській області Валерій Сокуренко в радіоефірі «Суспільного» розповів про криміногенну ситуацію та досягнення поліції на Харківщині.

- Які правопорушення поширені на Харківщині?

- Кожної доби до харківської поліції надходить близько 1500 звернень і повідомлень громадян про кримінальні правопорушення. Протягом доби на території області вчиняється близько 170 кримінальних правопорушень, три людини стають жертвами грабіжників, понад 50 осіб - жертвами крадіїв, 7-8 - жертвами шахраїв. Кримінальні правопорушення можем поділити на декілька груп - це ті, які вчиняються проти життя і здоров’я особи, та ті, які вчиняються проти її власності – їх 60%.

- Якщо брати динаміку, які з них зменшуються, а які збільшуються? 

- На щастя, в нас знизився рівень злочинності – тяжких злочинів. Мінус 15% і це добре. В нас зменшилась кількість злочинів з використанням вогнепальної зброї. Зменшилась кількість розбійних нападів та злочинів в громадських місцях – на 25%.

- Чим різняться Харківська область і обласний центр за кількістю скоєних правопорушень?  

- В області скоюється менше тяжких злочинів та вбивств. Загалом у 2018-2019 роках у Харкові було скоєно по 144 вбивства, 94% з них ми розкрили. В області в основному скоюються крадіжки з домоволодінь. Там крадуть те, що на нашу думку є незначним, але для тих людей, це є трагедія. Якщо вкрали кроля або курку це теж трагедія. І ми розслідуємо ці злочини, бо для людей вони є значущими.

- Зі співробітників Нацполіції в районах області вимагають показники – окрему кількість протоколів за визначений час?

- Завдання, які стоять перед поліцією – це не кількість якихось показників. Я спростовую це і спростовую те, що національна поліція в обличчях голови чи заступника ставлять такі завдання. У міністра внутрішніх справ та голови Національної полії пріоритет один – люди повинні довіряти поліції, люди повинні буди захищеними на наших вулицях. 

- З кінця грудня правоохоронні органи проводили рейди по гральним закладам. Які їх результати? 

- Якщо брати по Україні, ми найбільше винесли техніки, але не всі адреси, куди навідались поліцейські, були з технікою. Ті люди, які організували цей бізнес, її вивезли, вони напевно були попереджені. Я впевнений, що ті гральні автомати, які вивезли не поліцейські, а власники, десь обов’язково з’являться. В нас вже є оперативна інформація що в де-яких районах області відновлюється під чорним прапором без вивісок робота цих закладів. Зараз проводиться оперативна робота і завдання тільки одне – щоб цей вид бізнесу було призупинено. 

- Зараз «наливайки» та лотки з цигарками без акцизних марок функціонують безперешкодно, а торговці не ховаються.  Чому не вдається навести у цьому лад?

- У даному випадку діє стаття 204 (Кримінального кодексу України – ред.) – це підслідність податкової міліції. Так, наші підрозділи превенції повинні цим займатися, і ми активізуємо цю роботу.

- Податкова міліція говорить, що в них мало людей і загалом це функції не лише їх, але й поліції та органів місцевого самоврядування. 

- Підприємці роздрібної торгівлі мають необхідні ліцензії та діють згідно документів, які регламентують діяльність «наливайок». Керівники райвідділів мене запевняють, що жоден з таких закладів не функціонує без ліцензії. Вони сплачують відповідні кошти, отримують ліцензію і торгують. Поліція разом з органами прокуратури, СБУ та іншими правоохоронцями зараз активно протидіє нелегальному обігу алкоголю. На цьому тижні наші детективи провели ряд обшуків в Харкові та вилучили багато сурогатних товарів. Ми розуміємо, що це незаконний бізнес, тому відкрили кримінальні провадження, будемо розслідувати. Ця робота не припиняється.

- Наприкінці минулого року правоохоронці почали боротьбу з нелегальними заправками. Чи брала участь у рейдах Нацполіція?

- Так, нацполіція брала участь у рейдах, але нас цікавили більше торгівці, які продавали паливо з каністр, з автомобілів на дорогах, на трасах. Всього ми вилучили понад 2,5 тони паливно-мастильних матеріалів та оформили адмінпротоколи. 

Дзвінок до студії: скажіть, будь ласка, чия це компетенція… Вчора наш під’їзд було розмальовано адресами, де можна купити наркотики. Ми всі перелякані.

- Це компетенція тільки Національної поліції. Сьогодні ми цим активно займаємося, в Харкові та загалом в Україна діє понад 650 магазинів, які продають наркотичні речовини. За показниками роботи Харківщина найкраща в Україні. Ми зупинили діяльність чотирьох таких магазинів, затримали злочинні організації, які були до цього причетні. Ми цим займаємось впевнено, і якщо бачимо що наше обласне управління працює так, як нам би хотілося, то районні відділи працюють незадовільно. Керівництво Нацполіції не вимагає від нас ніякої статистики, але якщо ми даємо якісь фотографії, показуємо, що ми вилучили наркотики, це сьогодні нікого не цікавить. Цікавлять шляхи збуту, хто їх поставляє, де їх виготовляють, нарколабораторії, і ми цим серйозно займаємось. 

- Якщо жінка звернеться до поліції ніякого результату не буде?

- Результат буде. Боротись з закладчиками треба, ніхто повз них не пройде,  але ми намагаємось боротися системно, з організаторами цих магазинів. Більше того, вони настільки стали продвинутими, що якщо раніше  були платіжні картки, то сьогодні з’являються біткоїни. Це надзвичайно серйозно організований бізнес. 

- На Харківщині раз у раз трапляється стрілянина та вибухи. Наскільки можливо поліції разом з іншими органами запобігти таким випадкам, що несуть загрозу людям в громадських місцях, транспорті, в приміщеннях? Можливо це упередити?

- Можливо і ми цим займаємось. Нажаль в Україні йде війна і зброя розповзається, наче пухлина, по всій країні. Хто б не ніс службу на блокпостах, ми розуміємо, що через них везуть зброю та наркотики. Коли війна, нажаль так. І гроші з цих блокпостів йдуть кудись контейнерами. Тому добре, що по виявленню, по протидії закупкам зброї ми очолюємо рейтинг в Україні. Нам є ще над чим працювати, ми працюємо. 

- 1 лютого сайт Нацполіції повідомив про хуліганські дії під час проведення агітаційної акції у Дергачах, цитую:  «Група осіб розпочала словесну перепалку з учасниками заходу, після чого розкидала друковану продукцію та завалила партійний намет працівників партії Шарія. Того ж дня Артем Фісун написав на Facebook, що харківська поліція пресує патріотів які виступили на захист української державності. Ваш коментар.

- Партія, яка там брала участь, не заборонена в Україні, тому давати оцінки я не буду. Я вважаю, що дії поліції були професійними, ми зробили все, щоб конфлікт було локалізовано, масових порушень порядку не відбулося.

- 7 лютого близько 70 осіб пікетували ГНПУ в Харківській області через незаконну вирубку лісів. 

- Найбільше в Україні Харківська поліція направила проваджень до суду за минулий рік – 40. Вже цього року ми внесли до ЄРДР понад 20 таких кримінальних проваджень, які розслідуються і направляються до суду. Що стосується посадових осіб – це підслідність ДБР. Сказати, що ми побороли вирубку – це неправда, але поліція надзвичайно відповідально відноситься до цих заходів. Якщо ми бачимо, що хтось з поліцейських має відношення до кришування або  організації, ми вносимо до ЄРДР і розслідуємо цей злочин. Поліція реагує на кожні повідомлення та працює ефективно. 

- Хотів порушити тему дотримання закону самими поліцейськими. Що робиться з вашого боку для профілактики правопорушень з боку поліцейських?

- Нам би хотілося, щоб поліція була найкраща в світі. Для того, щоб вона такою стала, нам необхідна відповідна мотивація. Щоб люди стояли в черзі до вступу в лави поліції. Багато робиться керівництвом Національної поліції, міністерством внутрішніх справ. Наприклад, розроблено програму лізингу житла, щоб прив’язати поліцейських та вони не звільнялися. Звичайно, 10-12 тисяч  - це дуже мала зарплата для поліцейського.

- Але вчителі на лікарі отримують ще менше...

- У них нормований робочий день. Мій день розпочинається о 7:30 і закінчується після 21 години. Вся поліція повинна працювати в такому режимі, бо іншого виходу немає. 

- Цього року ми очікуємо місцеві вибори, поліція має готуватися відповідним чином. Розкажіть про пріоритетні напрямки цієї роботи.

- Минулого року ми провели три таких серозні кампанії – двічі обирали президента і відбулися вибори народних депутатів. Вибори, які пройшли в тому числі й в Харківській області були визнані всіма спостерігачами як демократичні. Ми маємо досвід цієї роботи і зараз в нас є майданчик для опрацювання – Лозова, Красноград, 179 округ, у якому зараз теж зійдуться достойні суперники. Задача поліції – забезпечити там порядок і законність. Що стосується виборів, які відбудуться восени - теж саме. 

Ми відчуваємо, яка зараз в нас напруга. Це й ринок Барабашова. Я вважаю, що заслуга поліції в тому, що там не відбулося масових безладів. Ми й далі будемо робити все, що залежить від нас для того, щоб там люди могли працювати.

- Скандинавська система буде застосована до масових заходів? 

- Елементи скандинавської системи будуть застосовані, але для того, щоб її застосувати цілком, необхідна техніка захищена, обладнана.

- Чекаєте на цю техніку?

- Чекаємо.

Чи дійсно поліція успішно працює? Чи задоволене населення її роботою? ІА «ФАКТ» запропонувало надати коментарі досвідченим ветеранам органів внутрішніх справ та харків’янам.

Екс-начальник ГУМВС України в Харківській області та Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, генерал поліції третього рангу Ігор Володимирович Репешко:
 

- Важливою є не кількість зареєстрованих злочинів, а те, яким чином на них реагує поліція. Тобто, кількість розкритих злочинів та доведених до суду кримінальних проваджень. Це питання є головним, бо трапляються непоодинокі випадки, коли поліція навіть не виїжджає на виклик та взагалі не реєструє правопорушення. Зараз у райвідділі один слідчий розслідує понад 380 кримінальних проваджень. Про яку якість розкриття може йти мова? 

Мене здивувало порівняння кількості скоєних тяжких злочинів у 2018 та 2019 роках, наведене очільником харківської поліції. Логічніше було би порівнювати їх з тим періодом, коли не було військового конфлікту на Сході країни та пов’язаних з ним факторів, які безпосередньо впливають на криміногенну ситуацію. Особливо здивувала озвучена кількість вбивств - тяжких злочинів. Поліції треба звертати увагу не на 94% розкритих, а на 6% нерозкритих вбивств. Не слід пишатися тим, що правоохоронці розкрили явні злочини, виявлення яких не потребує спеціальних прийомів. Заслугою поліції має бути розкриття неявних злочинів, які потребують від оперативної майстерності у пошуках злочинців.

Зараз у два рази скоротили кількість дільничних інспекторів. Для чого це зроблено? Чи сприяє це боротьбі зі злочинністю? На мій погляд, відповідь є очевидною.

В інтерв’ю зазначається, що боротьба з «наливайками» та продажем цигарок без акцизних марок згідно 204 статті Кримінального кодексу України є підслідністю не поліції, а податкової міліції. Однак поліції не слід забувати про те, що існує ще й адміністративна відповідальність за такі види правопорушень. Тому і дільничні, і патрульна поліція повинні боротися з ними, а не відсилати до податківців. Не є правильним те, що зараз згідно вимог чинного законодавства поліція проводить досудове розслідування у залежності від підслідності певної категорії справ. Вона повинна запобігати й боротися з будь-яким видом правопорушень. 

Валерій Сокуренко стверджує, що поліція успішно бореться з ігровим бізнесом, нею робиться все для того, щоб його зупинити. Цікаво, якими нормативними актами керувалися правоохоронці під час вилучення гральних автоматів? Також не менш цікавим є те, на яких засадах автомати до цього працювали? З чим пов’язана така активна боротьба з гральним бізнесом? З тим, що дав команду міністр внутрішніх справ? А що, Кримінально-процесуальний кодекс в нас вже не діє? Хіба в ньому визначається, що для закриття гральних закладів достатньо лише однієї команди посадовця? Хіба до цієї команди міністра гральний бізнес був законним? Навіщо зараз вилучають гральні автомати, якщо вони були встановлені законним чином? Чому після команди міністра зараз закриті далеко не всі гральні заклади? Тобто, є багато питань, які так і залишилися без відповідей.

Екс-керівник Московського райвідділу міліції, полковник міліції В’ячеслав Іванович Картавих:


 
- Я не побачив в інтерв’ю, яким чином поліція проводить роботу з населенням. Хто зараз спілкується з людьми? Хто проводить профілактичні заходи? Де робота дільничних? Їх хтось бачить? Поліцейські патрулі тільки їздять в машинах і навіть не виходять до населення для спілкування. 

У словах очільника харківської поліції містяться лише загальні фрази, без будь-якої конкретики. Наркоманія, алкоголізм, проституція та інші види правопорушень як були, так і є, ніхто боротьбою з ними не займається, хоча вони у всіх на виду. Зараз відкрито продаються цигарки без акцизних марок, йде відкрита торгівля контрафактним алкоголем, продовжують робити гральні заклади. Що заважає поліцейським закрити ці види «бізнесу» та притягнути та відповідальності осіб, які ним займаються?

Злочини поліцією взагалі не профілактуються, а лише розслідуються по факту, не кажучи вже про збір оперативної інформації. Наприклад, за рік до вбивства працівника бюро ритуальних послуг, скоєного у Харкові 17 січня цього року, я особисто попереджав його про те, що на нього готується замах. Хіба поліція не знала про це? Де ж агентурна робота оперативників з карного розшуку?

В області продовжується вирубка лісу, а правоохоронцям байдуже. Чому вони не з’ясовують – хто надавав ліцензії на це? Тут явно прослідковується корупційна складова!

Не дивлячись на те, що в Україні змінюється влада та керівництво поліції, звітність в ній як існувала, так і продовжує існувати. Крім того, правоохоронці залишаються бути соціально немотивованими. Вони отримують зарплату нижче, ніж секретар у суді. Чи це нормально?

Поліція залишається бути пасинком у влади та служити її інтересам, тому вкрай необхідно розробити та прийняти закон, який би регулював роль поліції в політиці держави. 


ІА «ФАКТ» також поспілкувалося з харків’янами - жителями Салтівського шоссе, 116 та сусідніх будинків.

Люди емоційно розповідали, що всі вони вкрай незадоволені роботою поліції. Про яку довіру до неї може йти мова, якщо свого дільничного вони ніколи не бачили, в районі процвітає наркоманія – на дитячих майданчиках знаходиться велика кількість шприців, а в під’їздах – закладок наркотиків. З кожним місяцем зростає кількість квартирних крадіжок, однак поліція на це не реагує. На виклики вона також часто не приїжджає, або приїжджає через час, коли буває вже запізно. На заяви громадян правоохоронці у більшості випадків не реагують, а також не хочуть реєструвати.

Люди не почувають себе захищеними, ввечері страшно гуляти по вулицях та відпускати своїх дітей. Молоді чоловіки повідомили, що готові своїми силами ловити злочинців та влаштовувати над ними самосуд. 
  Следите за нами в Telegram    •   13-03-2020, 10:33
  •   Alina
  •   687

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop