Зеленський їде на форум пам'яті Голокосту до Ізраїлю без права виступу

Володимир Зеленський

Володимир Зеленський не виступить на форумі в Ізраїлі, присвяченому 75-й річниці визволення концтабору в Освенцімі. Проте, за словами українського лідера, він все одно буде присутній на церемонії. Зеленський нагадав, що чтверть убитих в Голокості євреїв були родом з України. 

Про це Володимир Зеленський розповів в інтерв'ю виданню Times of Israel.

«Нас не запросили виступати. Але в будь-якому випадку я буду присутній на цій церемонії», - зазначив він.

За словами українського лідера, його виступ з промовою був би «справедливим», оскільки кожен четвертий єврей, що загинув під час Голокосту, був народжений на території України.

На провокаційне питання журналіста, чи не будуть мати місця протести націоналістів в Україні щодо поминання жертв Холокосту, Зеленський відповів, що в Україні зараз найменьший процент проявів антисемітизму в світі, а також що у нього самого тече єврейська кров.

«У мене єврейська кров. І я президент. І нікого це не хвилює, чи не так? Нікому немає діла. Ніхто не питає мене про це. Звичайно, в Україні, як і всюди в світі, зараз і в минулому, є відсоток людей, які не бачать нікого, крім своєї нації. ...Але зараз ми також прекрасно знаємо, що найнижчий рівень антисемітизму в Україні. Звичайно, у нас є відсоток радикальних людей, але це дуже маленький. І саме тому я не боюся опору планам з будівництва меморіалу в Бабиному Яру, -  сказав він.

Всесвітній форум пам'яті Голокосту пройде в меморіальному комплексі «Яд-Вашем» в Ізраїлі 22-23 січня. Раніше на захід відмовився приїхати президент Польщі Анджей Дуда - йому також організатори не надали слово з трибуни. У місцевій пресі з'явилися повідомлення, згідно з якими одна з ключових причин скасування візиту Дуди - присутність на форумі президента Росії Володимира Путіна.

Аушвіц (по-польськи Освенцим) був найбільшим нацистським табором знищення, який існував довше за інших, тому став одним з головних символів Голокосту. У 1941-1945 роках там загинуло близько 1,4 мільйона чоловік, з яких близько 1,1 мільйона - євреї.

Діти в концлагері Освенцим

Тиждень тому міністерство закордонних справ Ізраїлю засудило вшанування ідеологів українського націоналізму, відповідальних за вбивство євреїв на Україні в роки Другої світової війни. 

«Особи, відповідальні за вбивство євреїв під час Голокосту і погромів, а також антисемітські ідеологи українського національного руху останнім часом стали предметом публічного вшанування на Україні», - йдеться в заяві ізраїльського МЗС.

На думку Тель-Авіва, збереження пам'яті про Голокост та боротьба з антисемітизмом - це не внутрішня справа однієї країни. 

«Це є проявом загального морального обов'язку перед Ізраїлем і його багатьма союзниками по всьому світу», - підкреслили у відомстві.

МЗС України у відповідь заявило, що Київ рішуче засуджує будь-які форми антисемітизму і нетерпимості.

«Органи влади на всіх рівнях докладають зусиль для боротьби з їх проявами (антисемітизму і толерантності - ред.). Це було також визнано впливовими міжнародними і неурядовими організаціями», - йдеться в заяві. 

Втім в МЗС заявили, що Україна і надалі буде «відновлювати історичну справедливість», зберігати пам'ять про Голокост і не давати в образу імена «борців за незалежність, чию пам'ять зганьбила пропагандистська машина СРСР».

В даному випадку мова йде про ідеолога українського націоналізму Степана Бандеру, одного з ключових фігур українського націоналізму. У 1934 році Бандеру заарештували польська влада. Він був засуджений судом до смертної кари, заміненої згодом на довічне ув'язнення. У 1936-1939 роках відбував термін у польських тюрмах, на свободу вийшов у вересні 1939 року завдяки початку Другої світової війни. Після намагався створити незалежну українську державу, співпрацював з нацистами, але згодом попав в концтабір Заксенхаузен.

У 1959 році Бандера, який жив в Німеччині, був застрелений агентом КДБ Богданом Сташинським, вихідцем із середовища українських націоналістів. Через пару років вбивця здався владі Західної Німеччини.

За збройний опір радянським військам влада незалежної України включила Бандеру в «пантеон» національних героїв. 2020 рік у Львівській області був оголошений роком Бандери і Організації українських націоналістів.

Президент України Володимир Зеленський, ще будучи кандидатом на пост глави держави, також висловлювався про своє ставлення до постаті Бандери.

«Степан Бандера - герой для якогось відсотка українців, і це нормально і класно. Це один з тих людей, які захищали свободу України», - говорив він.

Можливо, історія із вшануванням Бандери призвела до того, что українському президентові не надали права виступу на ізраїльському форумі, можливо дійсно Зеленському, як і багатьом іншим президентам країн просто не вистачило «місця», але факт залишається фактом. В будь-якому разі рішення президента не відміняти у зв'язку з цим візит в Ізраїль слід вважати вірним, хоч б з тієї причини, що в рамках форуму можлива зустріч між Володимиром Зеленським та Володимиром Путіним щодо подальшого врегулювання проблемних питань Донбасу, що є приорітетною задачею для України.  Следите за нами в Telegram    •   20-01-2020, 11:48
  •   Gin
  •   106

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
Armadatour Ani Lady Shop