Зеленський vs «Право на владу»: про план Б, пенсії, Путіна та інше

Владимир Зеленский

Пряму мову президента з приводу гострих питань почуєш не часто. Хіба що під час відеозвернень «на пленері» та традиційних брифінгів. Утім, і там досить вагомі «дрібниці» можуть лишитися поза увагою. Учора свій інформаційний майданчик Зеленському запропонувала програма «Право на владу», де президент висловився з багатьох важливих для усього суспільства приводів. 

Про першу зустріч із Путіним
Зеленський підтвердив, що потиснув руку президенту РФ у Парижі.

«Так. А як можна по-іншому зустрічатись на вищому рівні? Як можна без цього розпочати діалог? І вирішувати питання? Мені здається, ми у цілому багато чого вирішили, і результат цих рішень ми побачимо до кінця року». 

Більше того, президент запевнив, що готовий робити це не раз за умов повернення українських територій.

«Я скажу вам відверто, якщо завтра нам повернуть нашу землю, наш тимчасово окупований Донбас, то я можу ще десять раз потиснути руку Путіну. А якщо нам повернуть наш Крим, а його обов'язково колись повернуть, можна і сто разів».

Зеленський також згадав, що коли обговорював з Путіним по телефону питання повернення в Україну моряків, його теж запитували, чи буде він з ним вітатися:

«А як інакше? Я повинен просто зателефонувати і сказати: ей, повертай моряків? Тобто якщо ми хочемо, а ми дійсно дуже цього хочемо, припинити війну, ми повинні розмовляти».

Поділився президент враженнями і від самого процесу перемовин.

«Я дивився Путіну в очі протягом 8 годин, водночас відчуваючи величезну підтримку з боку пані Меркель і з боку французького президента. Що стосується президента РФ, я зрозумів, що це не проста, складна людина. Я про всі відчуття говорити не буду, нехай це буде моя тактика у подальшому. Але я точно зрозумів, у нас розпочався діалог, ми можемо домовлятися».

Путин и Зеленский

Що не вдалося на Паризькому саміті?

«Найскладніше питання - передача кордону під контроль України. Смішно, тому що це наш кордон. Це і є ахілесова п’ята мінських угод. Це те, що було колись підписано нашою стороною. Те, що нам передають під контроль наш кордон після виборів на тимчасово окупованих територіях. Ми дуже багато часу виділили на це питання. Утім, мені сподобалось, що ми вже почали про це говорити».

Зеленський висловив надію на те, що його команда зможе зробити апгрейд «Мінська». Подібну думку на зустрічі Н4 висловила і канцлер Німеччини А.Меркель:

«Мінські угоди – не кам’яні угоди, можуть і посунутися».

«Це буде дуже складно зробити, але ми маємо це зробити. З моменту підписання минуло майже чотири роки. Багато чого змінилося. Не моя команда підписувала Мінськ, але ми маємо виконувати умови, на які пішла українська влада тих часів. Але я впевнений, що деякі речі ми можемо змінити. І будемо змінювати. Оскільки передача нашого кордону під наш контроль після виборів – це точно не наша позиція. Це остаточне рішення».

Про план Б
Президент запевнив, що «Стіна» для нього це зовсім не план Б.

«На засіданні РНБО ми затвердили 5 планів реінтеграції Донбасу і повернення наших територій. Стіна – це не план Б. Це для мене план останньої букви. На жаль, ця стіна вже є. Нам потрібно вирішувати, як повернути людей, повернути їх ментальність, повернути їх розуміння, що вони українці. У нас зараз жива стіна, гинуть люди, тому для мене особисто це не варіант. І все ж таки ми повинні рухатись уперед. П’ять років стріляти і втрачати наших українців ми точно не збираємось».  

А якщо все ж таки цей план доведеться реалізувати…

«Якщо буде стіна, то нам потрібно буде зробити всі умови, щоб ті, хто відчуває себе українцями, приїхали до нас. За стіною буде інша місцевість, де будуть лише бойовики. Ми і зараз багато робимо для того, щоб люди поверталися». 

Про статус Донбасу
Особливий статус для Донбасу не буде запроваджено у тій формі, як це бачать у Кремлі.

Президент підкреслив, що це питання можна обговорювати і тиснути на РФ, оскільки в Мінських угодах йдеться саме про децентралізацію.

«Інші формулювання, але, в принципі, це підходить. Думаю, мені вдалося переконати Німеччину та Францію в цьому питанні. Що стосується Росії, то буде дуже важко», - сказав Зеленський. 

Про пенсії
Президент анонсував новий підхід до підвищення пенсій.

«Кінець епохи бідності настане вже при моїй каденції. Це місія нашої команди. Щодо збільшення пенсій, ми придумали цікаву стратегію підвищення за віком. Всім одразу не зможемо, адже маємо 12 мільйонів пенсіонерів. Але ми їх розбили на категорії. Спочатку ми підвищимо сильно - від 400 до 1100 грн - пенсіонерам, яким більше 80 років. Таких багато. Дуже багато. Ми на них виділимо 13 мільярдів в 2020 році. Потім ми хочемо знижувати цей показник: 75+, 70+ і далі».

Право на владу

А  у нас в квартирі газ
А у нас газопровід, - відповів В.Зеленський на жарт ведучої.

«Я бачу, що всі зараз налаштовані на те, щоб підписати договір. Головне питання у  термінах цього контракту», - підкреслив президент. Він нагадав, що Росія пропонувала підписати договір на один рік, тоді як Україна пропонує контракт на 10 років.

«Я можу сказати впевнено, що ми підпишемо договір про транзит. Це дуже великі кошти, це дуже потрібно Україні. Ціна на газ для України не буде політичною, це чисто економічне питання».

Про Порошенка

«За Петром Порошенком дуже багато гріхів, пов’язаних із ним і його оточенням. Утім, мені складно говорити про мінські угоди. Особисто я б ніколи не підписав такий Мінськ. Але я не знаю, які там тоді були умови. Тому ніколи не говори ніколи».

Про вкладників «Укрбуду»
Зеленський зазначив, що вже вирішив цю проблему спільно з Офісом президента і правоохоронними органами. Недобудовані житлові комплекси компанії «Укрбуд» добудує «Київміськбуд».

Про обмін полоненими
Обмін полоненими між Україною і Росією, як заявив президент, буде здійснюватися у три етапи.

«Зараз потрібно звільнити всіх установлених. Це перший етап. До Нового року – ми віримо в це. 18 грудня в Мінську буде зустріч, засідання Тристоронньої контактної групи, де будуть обговорюватися ці списки. Другим етапом стане обмін після узгодження списків Міжнародним комітетом Червоного Хреста. Третій крок – ми проговорили його з Путінім – питання повернення утримуваних осіб з Росії та окупованого Криму».

Про перемовини з ватажками так званих Л/ДНР

«З керівництвом самопроголошених республік говорити не збираюсь. Ми готові говорити з Донбасом, лише коли йдеться про його мешканців»
 
Про Сребреницю

«Путін сказав двічі, якщо ми віддамо вам кордон, буде як у Сребрениці. Ми пояснили Путіну, що ми інші люди, зовсім інші. Вільні і демократичні. І розуміємо, що на Донбасі живуть українці. І з повагою ставимося до громадян України. «Не буде ніякої різанини». Я так і сказав  пану Путіну і я, мовляв, не знаю, з ким ви про це раніше говорили. З ким у вас такий досвід спілкування, але у нас інша країна та інша влада. Для нас найважливіше – людське життя».
  Следите за нами в Telegram    •   13-12-2019, 16:39
  •   Gin
  •   365

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
диквл Ani Lady Shop