Формула розбрату: чому план Штайнмайєра знову збурює країну?

Владимир Зеленский

Формула Штайнмайєра, за якою тягнеться шлейф довільних інтерпретацій, вкотре стала каталізатором істеричних настроїв у суспільстві. 

Що сталося?
Увечері 1 жовтня російські мас-медіа поширили інформацію про те, що Україна погодилася на формулу Штайнмайєра. Відповідний підпис під листом-підтвердженням, направленим спецпредставнику голови ОБСЄ Мартину Сайдику, поставив Л.Кучма. Того ж вечора президент Зеленський скликав терміновий брифінг, на якому оприлюднив позицію офіційного Києва.

Що сказав президент?

«Усунуті останні перепони на шляху проведення саміту Нормандської четвірки. Найбільша страшилка для суспільства сьогодні – формула Штайнмаєра, викладена в одному-двох реченнях. Що це таке? Це закон про особливий статус Донбасу, який починає діяти на постійній основі за умови, коли там відбудуться місцеві вибори, проведені згідно із Конституцією України та українським законодавством, а також після публікації звіту ОБСЄ, що вибори відбулися за стандартами ОБСЄ та міжнародними стандартами демократичних виборів. Це означає, що виборів під дулом кулеметів не буде і не може бути».

Володимир Зеленський особливо наголосив на тому, що новий закон буде розроблено парламентом при широкому обговоренні із суспільством. Він запевнив, що узаконі не буде перейдено жодної червоної лінії, тому не буде ніякої капітуляції. Зеленський також зазначив, що місцеві вибори не відбудуться, якщо на Донбасі залишаться війська.

Окрім того президент повідомив журналістам про досягнення домовленостей щодо розведення військ і особисто гарантував безпеку мешканцям «сірої» зони.

Формула Штайнмайєра

Зранку у медіа був оприлюднений лист-підтвердження формули Штайнмайєра, підписаний представниками контактної групи. У ньому наведено алгоритм уведення у дію закону про особливий статус Донбасу: вибори в ОРДЛО, дія закону на тимчасовій основі, звіт ОБСЄ, дія закону на постійній основі. Більше у листі нічого немає: ані про Крим, ані про Новоросію, ані про інші прояви «зради», які розтиражували деякі ЗМІ і блогери, нагнітаючи паніку у суспільстві.

Якою логікою керувався Зеленський?
Президент Зеленський намагається досягти зустрічі у Нормандському форматі на рівні голів держав. Він уважає, що така зустріч може надати Україні можливість завершити війну. Передумовою для зустрічі, яку висунула Москва, стала фіксація на папері того, що називають формулою Штайнмайєра. У Кремлі стверджували, що Україна кілька років тому на «формулу» погодилась, а потім почала заперечувати свою згоду. Позиції інших учасників Нормандської четвірки з цього приводу не оприлюднювались. Отже доля зустрічі «уперлася» у принциповість Москви щодо скандальної формули. Тому її зафіксували. При чому в усікненому варіанті – в тексті листа йдеться лише про вибори на тимчасово окупованих територіях і умови їх визнання. Ключові позиції щодо Донбасу будуть напрацьовані у ході подальших перемовин учасників четвірки. Про це повідомив голова парламентського комітету з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Богдан Яременко. Він заявив, що Україна "нічого не підписувала" 1 жовтня у час переговорів тристоронньої контактної групи (ТКГ) в Мінську.


«Представник України в ТКГ Леонід Кучма письмово повідомив представнику ОБСЄ Мартіну Сайдікупро те, що Україну влаштовують формулювання, погоджені радниками глав держав Нормандського формату в Мінську 1 вересня 2019 року», - пояснив Яременко у своєму Фейсбуці. 

Нардеп також наголосив на тому, що влада України рухається шляхом припинення кровопролиття на Донбасі, не поступаючись  нічим принциповим – ані територіальною цілісністю, ані суверенітетом, ані правом по-своєму трактувати Мінські угоди. 

До чого тут Мінські угоди?
Доля війни на Донбасі нерозривно пов’язана із Мінськими угодами. Це факт, який можна критикувати, утім від цього він не перестане бути фактом. Окрім Мінських угод, немає жодного документа, який би запропонував алгоритм завершення цієї війни. Мінські домовленості не були ратифіковані українським парламентом, однак вони були затверджені Радбезом ООН. «Мінськ» зумовив і основний обсяг санкцій щодо Росії. Тож «не бачити» Мінських угод і оголошувати формулу Штайнмайєра, що стала їх логічним продовженням, капітуляційним актом, - верх цинізму. Особливо для екс-президента Петра Порошенка, який схвалив Мінські угоди і у 2016 році руками Кучми підписав схему «спочатку вибори – потім контроль за кордоном».

Петро Порошенко &Co

Порошенко виступає проти кроків нової влади з урегулювання ситуації на Донбасі, які сам раніше схвалив під час Мінська-1 та Мінська-2. Схвалив, але не збирався виконувати, тому процес відновлення миру на сході країни був заморожений на роки. Натомість Зеленський намагається просунути «мінський процес» якомога далі, оскільки вбачає у ньому єдину можливість для завершення війни. Він чітко вказує на пріоритети: спочатку безпекова,  а потім вже політична складова Мінського процесу.

Вже не безальтернативні?
Показово, що протягом п’яти років cвого президентства Петро Порошенко неодноразово підкреслював безальтернативність Мінських угод для дипломатичного врегулювання конфлікту на Донбасі. Тож верхом цинізму виглядає учорашнє відеозвернення очолюваної ним партії «Європейська солідарність», де нардепи недвозначно закликають до акцій протесту проти капітуляції, яку вони вбачають у кроках нової влади.

Вночі на Майдані мітингували кілька сотень активістів, що виступали проти імплементації «формули Штайнмайєра». Акції протесту на сьогодні заплановано також у регіонах. Ініціаторами мітингів, окрім «Європейської солідарності», виступають також партії націоналістичного спрямування - «Свобода», «Національний корпус», «С14».


  Следите за нами в Telegram    •   2-10-2019, 13:04
  •   Gin
  •   219

ОСТАННЄ
НОВИНИ
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
РЕКЛАМА
Armadatour Ani Lady Shop